Erdoğan ne derse o!

Bakan Unakıtan’ın cumhurbaşkanlığı seçimi yorumu

“Biz başbakanımıza, genel başkanımıza bağlı insanlarız. Bizim liderimiz odur. O der ki, ’O olur, bu olur’, bir işaret verdiği zaman biz de seçeriz yani. Hiç lamı cimi yok. Ben hariç AKP’den biri seçilecek. Cumhurbaşkanı seçimi riskini satın aldık piyasadan. Ekonomik bakımdan risk görmüyorum.”

’Başbakan işaret verir biz Cumhurbaşkanını seçeriz, lamı cimi yok’

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Cumhurbaşkanlığı seçimini kendi üslubuyla yorumladı: Başbakan der ki, ’o olur, bu olur’. Bir işaret verdiği zaman biz de seçeriz yani. Hiç lamı cimi yok.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili olarak ilginç değerlendirmelerde bulundu. Unakıtan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bağlı insanlar olduklarını belirterek “Lamı cimi yok. O (Başbakan) işaret verdiği zaman biz de seçeriz” diye konuştu.

Unakıtan Cumhurbaşkanı seçim riskini piyasadan satın aldıklarını ve ekonomik bakımdan bir risk görmediğini söyledi. Bakan Unakıtan Cumhurbaşkanı seçiminin ne zaman, nerede, nasıl yapılacağının belli olduğunu, AK Parti’den, kendisi hariç birinin Cumhurbaşkanı seçileceğini kaydetti. Bu yüzden iç ve dış ekonomik çevrelerin artık, “bunda bir belirsizlik yok’’ demeye başladığını vurgulayan Unakıtan, “Biz Başbakanımıza, genel başkanımıza bağlı insanlarız, bizim liderimiz O’dur. O der ki ’o olur, bu olur’ bir işaret verdiği zaman biz de seçeriz yani. Hiç lamı cimi yok. İsim mi onu da artık bekleyin. Hepsi hepsi 1.5 aylık sabır gerektiriyor. Burada bir belirsizlik yok” dedi.

Soruları yanıtlayan Unakıtan, Devlet Bakanı Ali Babacan’ın genel seçimin kasım yerine eylül ayında yapılacağını söylediğinin hatırlatılması üzerine “Sayın Babacan dedi demedi bilmiyorum. Ama Sayın Başbakan (benden duymadıkça dedikodularla uğraşmayın) dedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra ortaya çıkacak duruma göre partinin yetkili organları ona göre karar verirler. Zaten Başbakan Başbakanlıkta kalırsa bir şey yok, ama Cumhurbaşkanı olursa, o zaman bir hükümet değişikliği de olacak. Önce Cumhurbaşkanı seçimi olur, ondan sonra oturulur konuşulur bunlar’’ görüşünü dile getirdi.

Muhalif olduğu için bir özel televizyon kanalının (Kanaltürk) denetlendiği ve susturulmak istendiği yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Unakıtan, bu konuda kendisinin hiçbir talimat vermediğine işaret ederek, denetim elemanlarının kendilerince yapılan analizler sonucu denetim yaptıklarını söyledi. Unakıtan, şöyle devam etti:

“Ben bu eleştirilere katılmıyorum, etik de bulmuyorum. Bu çok çirkin bir yaklaşım. ’Ben muhalefet ediyorum, o yüzden inceleniyorum.’ Bir ülkede vergi mükellefleri incelenir. Kendileri risk analizi yapıyorlar, bizim müdahalemiz olmaz. Bu iş de onların hoşuna gitti. Programda yapamıyorlar, herhalde programda dolduruyorlar bu hususta. Çok ayıp işler yapıyorlar yani. Bu devletin Maliye Bakanı’na ağza alınmayan şeyler söylüyorlar. Tabii onların hesabı ayrı platformlarda. Mahkemeye veririm ona göre bakarım’’ dedi.