Erdoğan net konuştu: ABD teröre destek veriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’nin teröre en çok destek veren ülkeler arasında olduğunu söyledi.

Önceki gün ABD-Türkiye ilişkilerinin iyi bir noktada olmadığını belirten ve “Şu andaki gidişat pek hayra alamet değil” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan dün de “Maalesef Amerika şu anda terör örgütlerine beklenenin çok üzerinde destek veriyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği New York’ta Türkevi’nde ABD yönetimine yönelik eleştirilerini dün de İstanbul’da sürdürdü.

Cuma namazını Üsküdar’daki Hazreti Ali Camisi’nde kılan Erdoğan, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ABD ziyaretine ilişkin soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi: “Amerika ile ilgili münasebetler konusunda sorulan bir soru üzerine, şu ana kadar beklediğim Sayın Biden ile olan görüşmelerde o istenilen neticedeydi dedim. Şu anda da aynı şeyi düşünüyorum, aynı şeyi söylüyorum. Zira iki NATO ülkesi olarak bizim çok daha farklı bir konumda olmamız gerekir. Eğer beklenen noktada değilsek, bunları da ifade etmek gerekir. Çünkü ben şu ana kadar Amerika’daki liderlerin hiçbiri ile böyle bir konum yaşamadım. Ama şu anda maalesef böyle bir durumdayız ve Amerika’da bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak bu olmamalı. İki, terör örgütleriyle ilgili mücadelede maalesef Amerika şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üzerinde destek veriyor ve onlarla mücadele etmesi gerekirken mücadeleyi bırakın tam aksine onlara yüklü miktarda silah, araç, gereç destekleri veriyor. Tabii bir NATO ülkesi bu tür yaklaşımlar olduğu sürece, bizim de bunları tüm dünya kamuoyuyla paylaşmamız gereklidir.”

Bir gazetecinin “Çarşamba günü Sayın Putin ile yüz yüze bir görüşmeniz olacak. Türkiye’nin Suriye politikasına ilişkin ne tür mesajlar vereceksiniz Rusya’da?” sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den beklentilerinin çok farklı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: “Zira Suriye’de rejim maalesef, burada bizim için ülkemizin güneyinde adeta bir tehdit oluşturuyor. Burada bir dost ülke olarak da Sayın Putin’den daha doğrusu Rusya’dan bir dayanışmamızın gereği olarak, farklı yaklaşımlar bekliyorum. Bu mücadeleyi de güneyde birlikte yürütmemiz lazım. Şu anda görüldüğü gibi Amerika Suriye ile de pek şu anda ilintili değil. Burada şimdi kim var? İran var, Rusya var, biz varız. Hakikaten orayı bir barış havzasına dönüştüreceksek, bunu nasıl yaparız, bunu aramızda görüşmemiz, paylaşmamız şart ve bunları görüşeceğiz. Kaldı ki bir de Rusya ile ikili münasebetlerimizi çok daha ileri taşımanın gayreti içindeyiz. Zira hedefimiz 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak.”