Erdoğan: ‘Pislik pislikle temizlenmez’

Recep Tayyip Erdoğan, 2007'nin seçim yılı olduğunu anımsatarak, seçim sürecinde ahlaki olmayan şeylerin konuşulabileceği uyarısında bulundu.

Erdoğan, “Ahlak, edep çerçevesi içinde yolumuza devam edeceğiz. Çünkü biz şunu biliyoruz ki pislik pislikle temizlenmez. Bu hassasiyetimizi her zaman korumaya mecburuz. Biz yine sabırlı olmalıyız. Sabır bizim en önemli zenginliğimiz” dedi.
Başbakan Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından Feshane’de düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, seçim sürecine girildiğine işaret etti. Erdoğan, “Bu yıl seçim yılı. Bu seçim yılına girerken bizler yeni projelerimizi açıkladığımızda inanıyorum ki belli çevreler rahatsız olurken, AK Parti iktidarına güvenini yenilemeye hazırlanan milletimiz de bizlerle beraber bu yolculukta daha kararlı şekilde yoluna devam edecek. Burada teşkilata düşen çok önemli görev var. Benim sizlere vereceğim mesaj şudur; birçok şeyler söylenebilir. Maalesef bizim kendi ahlaki değerlerimize uymayan şeyler konuşulabilir. Bunu aşanlar olabilir ama biz bunları hiçbir zaman aşmayacak, tam aksine o ahlak, edep çerçevesi içinde yolumuza devam edeceğiz. Çünkü biz şunu biliyoruz ki; pislik pislikle temizlenmez. Bu hassasiyetimizi her zaman korumaya mecburuz. Biz yine sabırlı olmalıyız. Sabır bizim en önemli zenginliğimiz” şeklinde konuştu.

Ekonomik alanda olumlu gelişmelerin devam ettiğini anlatan Erdoğan, “Tabii, buna gölge düşürme gayretleri yok mu? Var. Ama biz yolumuza emin adımlarla, kararlılıkla devam ediyoruz, devam edeceğiz. Temennimiz 2007 yılı insanımızın yaşam standartlarının daha iyi noktaya geldiği bir yıl olsun, insanımızın özgüveninin arttığı bir yıl olsun. Türkiye 21. yüzyılın ilk çeyreğine damgasını vuran bir ülke olacak. Şu an yakaladığımız ivme ve 2012 için koyduğumuz hedef kesinlikle herhangi bir şüpheye mahal bırakmayacak kadar bizde özgüven tesis etmiş bir hedeftir” dedi.

Bu arada bir partili, Erdoğan konuşurken “Şehitler ölmez vatan bölünmez” diye slogan attı. Tek başına bağıran partilinin susmasının ardından Erdoğan, “Bak bir arkadaşım ne diyor? Bu oyunlara asla gelmeyiniz. Şehitlerimiz üzerinden oy toplamaya çalışanlar var. Biz şehitlerimizin o mübarek vücutları üzerinden oy tahviline müracaat eden bir parti değiliz. Onlar ulaşması gereken kata ulaşmışlardır. Biz onların istismarını yapmayız. Yıllarca istismarını yapanları da çok iyi biliriz. Şehitliğin ne anlama geldiğini onlardan çok ama çok daha iyi biliriz” İfadelerini kullandı.

ıÜüKıbrıs’ta atılan adımların ve Kıbrıs konusunda yapılan provokatif hareketlerin ortada olduğunu dile getiren Erdoğan, “Kimse, KKTC ile alakalı olarak, Kıbrıslı Türk’ün haklarından bir gram alamaz. Oradaki hakkımız üzerinde kimse bir operasyona gidemez. Oradaki hakkımızın, haklılığımızın gereğini çok iyi biliyoruz” şeklinde konuştu.