Erdogan ‘Rasmussen Roj TV sorusturmasinin devam ediyor’

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Ispanya'da görüstügü Danimarka Basbakani Rasmussen'in ROJ TV ile ilgili sorusturmanin devam ettigini, Türkiye'den sonra ABD'nin de bu televizyonla ilgili bazi belgeler verdigini söyledigini aktardi.

Burada bir basin toplantisi düzenleyerek temaslarini degerlendiren Erdogan, hem Medeniyetler Ittifaki Akil Adamlar Toplantisi’nin hem de Euromed Zirvesi’nin basarili geçtigini kaydetti. Ispanya’da ikili temaslarda bulunma firsati yakaladigini da ifade eden Erdogan, hem Ispanya Basbakani Zapetero’yu hem de Almanya Basbakani Merkel’i Türkiye’ye davet ettigini, her iki Basbakan’in da ilk baharda isadami heyetleriyle birlikte Ankara’ya gelecegini bildirdi. Euromed Zirvesi’nde Türkiye’nin küresel teröre bakis açisini bir kez daha anlatma firsati bulduklarini kaydeden Erdogan, zirvede Euromed toplantilari için daimi bir sekreterya kurulmasi önerisinde bulundugunu açikladi.

Gazetecilerin sorularini yanitlayan Erdogan, Washington Times gazetesinde yer alan “TSK, ulema tartismasinin ardindan Erdogan’i uyardi” haberine sözcüsü araciligi ile cevap verdigini, buna ilaveten söyleyecek bir seyinin olmadigini ifade etti. Bir gazetecinin “Ispanya’da Danimarka Basbakani Rasmussen ile ROJ TV’yi konustunuz mu?” sorusunu yanitlayan Erdogan, Rasmussen ile ROJ TV konusunu ele aldiklarini, Rasmussen’in kendisine “Polisin yürüttügü sorusturma devam ediyor. Sizin belgeleriniz disinda ABD’den da televizyonunun terör örgütü baglantisini belgeleyen çesitli belgeler geldi” dedigini aktardi. Rasmussen’in PKK’yi terör örgütü olarak gördügünü ve bu konuda bir sorun olmadigini vurgulayan Erdogan, “Süreç, takdirlerinde” dedi.