Erdogan Samsun’u pazarlasin

SAMSUN - Samsun'da yapilacak zirve öncesinde Basbakan Erdogan'a görderme yapan Sosyal Demokrat Halkçi Parti (SHP) Genel Baskani Murat Karayalçin, "Türkiye'yi pazarlayacagina gelip Samsun'u pazarlasin" dedi.

17 Kasim tarihinde Italya Basbakani Silvio Berlusconi, Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in Samsun’da gerçeklestirecegi 3’lü zirve öncesinde Baskaban Erdogan’a göndermede bulunan Karayalçin, Samsun’a yapilmasi düsünülen tersaneyi hatirlatarak, “Basbakan, Türkiye’yi pazarlayacagina gelip Samsun’u pazarlasin, Dubai parasi ile kuleler yapacagina Samsun tersanesine yatirim yapsin.” dedi.

Karayalçin, Hakkari’nin Semdinli ilçesinde meydana gelen patlamada ciddi iddialarin ortaya atildigini ve yarginin tüm iddialari ivedilikle ortaya çikarmasi gerektigini söyledi. Türkiye’nin demokratiklesmesinde, insan haklarinin saygin bir asamaya gelindiginin gösterilmesinde, Türkiye-AB iliskilerinin gelismesinde bu iddialarin açiga çikarilmasi yasansal bir önem tasidigini vurgulayan Karayalçin, AB mürekerelerinde açiklanan metinlere de degindi. Karayalçin, Türkiye’nin AB’ye üyeligi konusunda 3 ekimden önce alinan kararlara dair açiklanan metinlerde kullanilan dil ile 3 ekim de müzakerelerin baslamasindan sonra kullanilan dil arasinda önemli bir farklilik oldugunu bunu da konferansinda anlatacagina dikkat çekti.

Iktisadi gelisme hizi ve Türkiye’deki toplam vergi gelirleri içinde Samsun’un payinin azaldigini, buna karsin çikan firsatlarin iyi degerlendirilmesi gerektigini anlatan Murat Karayalçin, 17 Kasim’da Samsun’da yapilacak devlet baskanlari zirvesinin önemli oldugu açiklamasinda bulundu. Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hatti Projesi’nin Samsun’un milli projesi oldugunu hatirlatan Karayalçin, zirveye iliskin sunlari söyledi: “Basbakan Erdogan’in Putin ile geçen yil yaptigi 4 görüsmede Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hatti konusu sayin ele alinmisti. Ve iki ülke arasinda ilke mutabakati saglanmisti. 17 Kasim’da yapilacak 3’lü zirvenin bir gündem maddesinin de bu olacagini düsünüyorum. Çalik Holdingi, Italyan firmasi Eni ile Samsun-Ceyhan Boru hatti için ilke sözlesmesi imzalamis. Bu sözlesme 17 Kasim’da burada yapilacak zirvede konusulacak. Bu toplanti çok önemli. toplantida ayrica dogalgaz kullanimi ile ilgili müzakereler yapilacak. Biz SHP olarak yillardir dile getirdigimiz bu konunun karara baglanmasini bekliyoruz. SHP’nin dikkatleri getirdigi konu, bu toplantida karara baglanacak. bundan da mutluluk duyuyorum.”

Basbakan Erdogan’a Samsun’da rafineri yapilmasini öneren SHP Genel Baskani, bunun Türkiye ve Dünya petrolü için statejik öneme sahip olacagini ifade etti. “Aslinda bu bizim yapilsa iyi olur diye gönlümüzden geçen bir öneri degil. Teknik bir konu. 8. bes yillik kalkinma plani Türkiye’de iki tane yeni rafineri yapilmasini ön görmektedir. Bu yapilmadi. Simdi bunun zamani gelmistir. ” diyen Karayalçin, “Samsun’dan Ceyhan’a 70 milyon ton ham petrol tasinacak. Bu kapasite artirilmali. Samsun’a daha çok ham petrol gelmeli ve bu rafineri edilmeli. Samsun rafinerisi yalniz Samsun ve Türkiye için degil tüm Karadeniz’e de hizmet sunacak. Dünya’da ham petrol üretiliyor ancak yeterince rafineri edilemiyor. Bunun sikintisi yasaniyor. Ham petrolün tasfiyesi bu nedenle önemli. O nedenle Samsun’a kurulacak rafineri, Dünya petrol fiyatlarinin istikrar kazanmasina da katkida bulunacak. Sayin Basbakani Türkiye’yi pazarlayacagina Samsun rafinerisini pazarlamaya, Dubai sermayesini de Istanbul’a kule yapacagina Samsun’a gelip bu rafinerinin yapimina para yatirmaya çagiriyoruz. Ayrica rafineri konusunu da destekliyoruz. Siyasi parti ayrimi yapmadan herkesi bu iki önemli proje için kenetlenmeye davet ediyorum.” diye konustu.

Karayalçin, gazetecilerin ‘CHP’de yapilacak kurultay öncesi genel baskanliga aday oldugunu açiklayan ilçe baskani için ne diyorsunuz?’ seklindeki soruya ise ‘CHP Asarcik Ilçe Baskani Bülent Baskin’a basarilar diliyorum.” seklinde yanit verdi.