Erdoğan; ‘Şehirlerimiz yaşanılır hale geliyor’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdiklerini belirterek, "Şehirlerimiz daha modern ve yaşanılır bir hale geliyor" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yenimahalle Belediyesi’nce düzenlenen Demetevler’deki konutlara ait 27 bin tapunun dağıtım törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, iktidara geldiklerinden bu yana bütün ilçeler ve şehirlerin daha bayındır hale gelmesi için çalıştıklarını kaydetti. Türkiye’nin dört bir yanında Cumhuriyet tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projlerini hayata geçirdiklerini söyleyen Erdoğan, “Kaçak yapılaşma ve gecekondulaşmanın önüne set koyuyoruz. Halkımıza diyoruz ki: ‘Sakın ha kaçak yapılaşma. Yasak. Böyle bir yola başvurma. Sakın ha gecekondu yapmayın. Toplu Konut İdaresi çalışıyor. Modern, çağdaş, uygun konutlar inşaa ediyor” diye konuştu.

Toplu konut idaresinin 50 metrekareden 180 metrekareye varan evleri uygun fiyatlarla 20 yıla kadar taksitlendirdiğini aktaran Erdoğan, bugün itibariyle 470’i aşkın toplu konut idaresinin şantiyesi bulunduğunu söyledi. Bu konuda kanunlar çıkardıklarını hatırlatan Erdoğan şöyle devam etti: “Yeniden inşa etmek aslında kolay ama yıkıp yapmak zor. Biz bunu başarıyoruz. Şehirlerimiz daha modern ve yaşanılır hale geliyor. Bütün dünyada negatif örnek olarak kentleşme literatürüne geçen Demetevleri ıslah ediyoruz. 7 mahallemizde seksen bin insanımızın yaşadığı, 270 bin hektarlık bir alandaki kaçak ve ruhsatsız yapıların imar sorunu çözülüyor. Biz 27 bin imar tapusunu hak sahiplerine teslim ederek bu kronik sorunu ortadan kaldırıyoruz. Bu imar tapularını verdiğimiz 7 mahellede 9 bin 500 konut var. Bu semtteki binaların yüzde 30’u gecekondu, yüzde 30’u çok katlı bina, geri kalan yüzde 40 boş arazi. Ankara’nın merkezindeki bu tabloyu değiştiriyoruz. Yenimahalleyi yeniliyoruz.”

“YEREL YÖNETİMLE MERKEZİ YÖNETİM KAVGASI BİTTİ”

Yerel yönetimlerinde büyük çaba sarfettiğine dikkat çeken Erdoğan, “Eğer merkezi hükümet o hastalıklı koalisyonlar gibi sürekli halkın taleplerini kulak ardı eden, işleri erteleyen bir hükümet olsaydı bugün belediyelerimizin de eli kolu bağlı olurdu” dedi. Hangi partiden olursa olsun yerel yönetimle merkezi yönetimin kavgasının bittiğini dile getiren Erdoğan, daha önceki dönemlerde iktidar partisi mensubu olmayan belediyelerin bütün paralarının kesildiğini söyledi. “Ama şimdi bu dönem bitti. Eğer devlete borcu varsa en fazla yüzde 40 kesiyoruz, yüzde 60 senin diyoruz, yatırımlarını yap” diyen Erdoğan, “Belediyeleri güçlendirmek zorundayız. Yerel yönetimler güçlenmezse alt yapı güçlenmez. Ben belediye başkanlığından geliyorum, bunu yaşadım. Benim dönemimde farklı iktidarlarla çalıştım. Paramı vermezlerdi, bana çile çektirirlerdi. Şimdi aynı çileyi ben belediye başkanı arkadaşlarıma çektiremeyiz dedim ve bu devri kapattım. Zira yerel yönetimlerde başarılı olamazsak Türkiye’yi ayağa kaldıramayız” şeklinde konuştu.

Ankara’nın vitrini olan havaalanı protokol yolu üzerindeki çalışmaların ivedi bir şekilde devam ettiğini aktaran Erdoğan, bölgenin köy görünümünden kurtarıldığını kaydetti. Erdoğan, “O binlerce gecekondu sahipleri ile mutabık kalınarak yıkıldı” ifadesini kullandı.

Modern ve sağlıklı kentler devrinin başladığını anlatan Erdoğan, suyu- yolu kalmayan köy kalmayacağını söyledi. Erdoğan, bu yıl 2 katrilyon liranın köylerin kalkınması için ayrıldığını dile getirdi.

Türkiye’nin milli gelirinin 2 bin 500 dolardan 5 bin dolara ulaştığını belirten Erdoğan, hedeflerini kişi başına düşen milli geliri 10 bin dolara çıkarmak olarak açıkladı. Ekonomideki söz konusu olumlu gelişmelerin ceplere de yansıdığını aktaran Erdoğan, toz şeker, ekmek, makarna, yumurta gibi örneklerle asgari ücrette son 3 yılda yaşanan reel iyileşmeyi anlattı. Beyazeşya satışlarının da arttığını aktaran Erdoğan, “Satışlarda yüzde yüze yakın artış var. Ya evlerdeki beyaz eşyaları yeniliyoruz ya da evlilik miktarı oranı artıyor” dedi.