Erdoğan sınırsız yabancıya karşı

Başbakan Erdoğan, Türk futbolunda yabancı oyuncu sınırlamasından yana olduğunu belirterek "Sınırsız yabancı olursa burası futbolcu mezarlığına döner" dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Lig (A)’da şampiyon olarak Turkcell Süper Lig’e yükselen Gençlerbirliği OFTAŞ Spor’un yönetici ve futbolcularını kabul etti. Başbakanlık merkez binada gerçekleştirilen kabulde, başkent ekibini Turkcell Süper Lig’e yükselmelerinden dolayı kutlayan Erdoğan, bu başarının takımın altyapısından yetişen oyuncularla yakalandığına dikkati çekti.

Türkiye’deki futbol kulüplerinin çok ciddi transferler gerçekleştirdiğine de işaret eden Erdoğan, kamuoyunda uzun süredir tartışılan ve Futbol Federasyonu tarafından geçen günlerde 6 artı 1 formülüyle karara bağlanan yabancı futbolcu transferi konusunda görüşlerini dile getirerek, ”Sınır koymaz serbest bırakırsak, parası olan kulüplerin hepsi Türkiye’yi ithal futbolcu mezarlığına çevirecek” dedi.

Yabancı oyuncu transferi konusunda yapılan tartışmaların bir bölümüne katıldığını, ancak geneline katılmadığını da ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti. ”Sınırsız yabancı oyuncu transferine katılmıyorum. Biz kendi altyapımızı iyi bir şekilde oluşturmalıyız. Eğer sınır koymaz serbest bırakırsak, parası olan kulüplerin hepsi Türkiye’yi ithal futbolcu mezarlığına çevirecek. Bu durumda belki milli takımda arzu ettiğimiz kaliteyi de yakalayamayacağız.”