Erdogan ‘Terörün dini dili vatani irki milleti yok’

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, dünyanin degisik bölgelerinde meydana gelen terör olaylarinin herkesi vurdugunu belirterek terörün dini, dili, vatani, irki ve milletinin olmadigini söyledi.

Erdogan, Medeniyetler Ittifaki Girisimi çerçevesinde olusturulan yüksek düzeyli grubun ilk toplantisinin açilisinda konustu. Basbakan Erdogan, konusmasinda medeniyetler arasinda çatismanin karsisina tüm insanlik olarak çikilmasi gerektigini belirterek, “Netice almak için bir araya gelmek ve bunun gayet güzel sekreteryasini da olusturmak suretiyle, BM’de birçok komisyonlar olusturmak suretiyle, bu isi takibe almak, bu isi sürekli kilacak neticeye kilitlenmis hale getirecek adimlari atmamiz gerekir.” seklinde konustu.

Bu süreçte kazananin insanlik olacagini belirten Erdogan, “Dünyanin degisik yerlerinde terör hepimizi vuruyor. Terörün dini, dili, vatani, irki, milleti yok. Ne zaman, nerede, kimi, nasil, niçin, vuracagi belli olmayan bir fenomen. Bunu çözebilmek için bizim medeniyetler arasi ittifaki gerçeklestirmemiz gerekiyor.” dedi. Bu toplantinin düsüncenin uygulamaya dönüsmesinin ilk büyük adimi olarak gördügünü belirten Basbakan Erdogan, “Dünyanin bugün burada atilacak adima siddetle ihtiyaci bulunmaktadir.” dedi. Basbakan Erdogan konusmasinda simdiye kadar yapilan medeniyetler ittifaki türü toplantilarin eyleme geçmekte eksik kaldigini belirtti. Erdogan, “Ne yazik ki, bu girisimlerin çogu, mevcut durumu tarif etmek ve diyalog ihtiyacina dikkati çekmekle sinirli kalmistir. Bunun ötesine bugüne kadar geçilememistir. Somut olarak yapilabileceklere dair stratejik ve gerçekçi bir yaklasim ortaya konamamistir. Iste Medeniyetler Ittifaki projesi çerçevesinde olusturulan bu yüksek düzeyli grubun, yani sizlerin yapacagi çalismalarin farki da kanaatimce buradadir.” dedi.

Türkiye’nin AB ve IKÖ Ortak Forumu dahil Medeniyetler ittifaki türü birçok projeye öncülük ettigini belirten Erdogan, “Bati ve Dogu medeniyetlerinin bulusma noktasindaki özel konumunu bu amaç dogrultusunda kullanma kararliligini her zaman ve zeminde göstermistir. Ben ve arkadaslarim, öyle bir medeniyetin içindeyiz ki, bunda insana bakis söyledir: ‘Yaradilani hos gör, Yaradan’dan ötürü’ diyen bir medeniyetin insanlariyiz. Baris içinde bir arada yasamanin en güzel örnekleriyle dolu bir ülkenin Basbakani olarak, Medeniyetler Ittifaki girisiminin basarisina gönülden inandigimi ve güvendigimi belirtmek isterim.” dedi.