Erdoğan: İslam aleminde infial yaratır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs konusunda sert açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin İsrail'in Kudüs'ü başkent yapma kararını desteklemesine Ankara'dan tepki geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs konusunda Trump'ın verdiği kararın yanlış olduğunu söyledi.

Ürdün Kralı ile görüşmemizde Kudüs konusunu ele aldık. Trump'ın Kudüs kararı yanlış bir adımdır. Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası hususunda Ürdün ile aynı hissiyatı paylaşıyoruz. Ürdün Haşimi Krallığının Kudüs'teki kutsal mekanların hamisi olarak oynadığı kritik rolü çok önemsiyoruz. Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım, tüm İslam aleminde infiale sebep olacaktır, bu barış zeminini dinamitleyecek, bölgemizde yeni gerilimlerin, çatışmaların fitilini ateşleyecektir. Karar yeni çatışmaları tetikler. Hukuki statü değişiminden uzak durulmalıdır. Karar terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürer.

Kudüs, tüm Müslümanların harimiismetidir, göz bebeğidir. Kimden gelirse gelsin, bu tarihi hakikati gözardı eden her yaklaşımın sonu hüsrandır, felakettir. Bölgemizin huzur, barış ve güvenliği, iç politik hesaplara kurban edilemeyecek kadar önemlidir.