Erdoğan: Türk okulu ve çifte vatandaşlık

Alman Başbakan Merkel'in ziyareti öncesinde Berlin ile Ankara arasında adeta bir taktik savaşı yaşanıyor.

Başbakan Erdoğan’ın bu ani çıkışına Alman Başbakan ‘çetin ceviz çıktı’ dedi ve Erdoğan’a saygısı olduğu belirtti. Haberin detayı için burayı tıklayın…

Merkel’in çantasında “imtiyazlı ortaklık” önerisini getirdiğini açıklamasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanları köşeye sıkıştıracak “Almanya’da Türk liseleri açılması” önerisi kelimenin tam anlamıyla ortalığı karıştırdı.

Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye ziyareti öncesinde Başbakan Erdoğan’ın talepleri ülkede tartışıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Mart ayı sonunda yapacağı Türkiye ziyareti öncesi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Alman hükümetinden talepleri, ‘Erdoğan’ın Merkel’den beklentileri çok yüksek’, ‘Erdoğan’dan Merkel’e meydan okuma’, ‘Erdoğan Almanya’da Türk okulları istiyor’ gibi başlıklarla medya tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Alman gazetesi ‘Die Zeit’a verdiği demece dayanarak verilen haberlerde Başbakan’ın, Merkel’den AB’ye tam üyelik, Almanya’da Türk liseleri (gymnasium), Türk üniversiteleri gibi istekleri olduğu bildirildi.

‘Die Zeit’ gazetesine konuşan Erdoğan, ‘Türkiye’de Alman lisesi var, Almanya’da neden olmasın. Türkiye’de şu anda bir Alman üniversitesi kurma çalışmamız var. Neden Almanya’da da bir tane Türk üniversitesi olmasın.’ dedi.

Almanya’da yaşayan Türklerin problemlerine de değinen Başbakan Erdoğan, Almanya’nın zamanın işaretlerini tanıyamadağını, burada yaşayan Türklerin iyi Almanca öğrenebilmeleri için önce kendi dillerini iyi bilmeleri gerektiğini söyledi. Türkler için Türkçe mesleki eğitimler de olması gerektiğini savunan Erdoğan, bunun bir lüks olmadığını, uyum için bir destek olduğunu belirtti.

Ayrıca çifte vatandaşlık konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, Almanya’nın AB üyeleri arasında çifte vatandaşlığa hayır diyen ülkelerden olmasını üzüntüyle karşıladığını ifade etti.

Merkel’in imtiyazlı ortaklık teklifini kabul etmediğini söyleyen Erdoğan, ‘Bizim için AB’ye tam üyelikten başka bir alternatif yok.’ dedi.