Erdogan ‘Türkiye bir mozaiktir’

BIZ, BIR MOZAIGIZ”
Basbakan Erdogan, bu kisilerin kendilerine, ”Bu ülkeye ne kadar sahip çikiyorum, bu ülkeye ne katiyorum, bu ülkenin birligine, bütünlügüne asirlar boyunca gür bir irmak gibi ayni yataktan akmis tarihine ne kadar sadakatle bagli kaliyorum?” sorularini sormasi gerektigini bildirdi. ”Biz, bir mozaigiz, bu mozaigin bütününü olusturan farkli farkli unsurlari vardir” diyen Erdogan, bu mozaigin birinin kenara atilmasi durumunda, o zenginligin yakalanamayacagini söyledi.
”Bu ülkenin ayaklarini saglam tutacak denge, zaafa ugratilmistir” diyen Erdogan, bu dengenin yeniden kurulmasi gerektigini belirtti.
Basbakan Erdogan, sehirleri sehirlerden, bölgeleri bölgelerden, insanlari birbirinden ayiran, farkli gören anlayislarin artik geride birakilmasinin sart oldugunu vurgulayarak, ”Bölgeler arasinda gelir dagilimi açisindan uçurumlar var iken, bölgeler arasi makas bu kadar açik iken, nasil bir ortak gelecek idealinden söz edecegiz?” diye sordu.

”BIZIM PETROL KUYULARIMIZ YOK”
Basbakan Erdogan, bir süre önce gittigi Katar’da ”enteresan bir tespitle karsi karsiya kaldigini”, 17 bin kilometrekarelik topraga sahip, nüfusu Türkiye’nin yüzde 1’i kadar olan Katar’in, gelecek 4 yil için planladigi yatirim miktarinin 90 milyar dolar oldugunu bildirdi.
Erdogan, söyle devam etti:
”Türkiye’nin alanina ve nüfusuna bakiyorsunuz, bir de Katar’in. Bizim petrol kuyularimiz yok. Farkli kaynaklara siddetle ihtiyacimiz var. Hükümetimizin yaptigi da bu. Farkli kaynaklar üretmek için arkadaslarimla birlikte dünyayi fellik fellik dolasiyoruz. Acaba kimler ülkemizde yatirim yapabilir, küresel sermayeyi ülkemize nasil kaçiririz… Onun için gece gündüz demeden kosturuyoruz ve neticelerini almaya basladik.”