Erdogan ‘Türkiye’yi parazitlerden temizliyoruz’

SAMSUN - Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Samsun'da yaptigi büyük Samsun Mitingi'nde, "Altini çizerek söylüyorum Türkiye'yi parazitlerden arindiriyoruz. Esini dostunu düsünen çürük elmalar siyasetten ayiklandikça Türkiye kazaniyor.

Basbakan Erdogan, Büyük Samsun Bulusmasi Mitingi’nde “Türkiye’de büyük gelismeler yasaniyor. Bu büyük sevince ortak olamayanlar var. Türkiye’nin bu basarisini, AK Parti’nin basarisi zannedip kiskananlar var. AK Parti’ye muhalefet edeyim derken Türkiye’ye muhalefet ediyorlar. Mavi Akim sevincini birkaç provokasyonla gölgelemek istediler. Artik demode siyaset tasfiye olmustur. Türkiye açtiginiz o karanlik odalari kilitlemistir. Bundan da artik geriye gidis olmayacaktir” dedi.

Yaptiklari islerle konustuklarini anlatan Erdogan,”Ayirimciliga karsiyiz. Mavi Akim gündeme geldiginde ona Mavi Düs diyorlardi. Mavi Akim 15 yildan bu yana devam eden bir düstü. Büyük bir cesaret ve kararlilik göstererek bu rüyanin gerçeklesmesini sagladik. Türkiye’nin düslerini bir bir gerçeklestiriyoruz.” diye konustu.

Türkiye’nin adeta bir enerji nakil hatti haline geldigini ifade eden Erdogan, “Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hatti hedeflerimiz arasinda. Türkiye’nin petrol gibi büyük bir zenginligi yok. Hedefimiz insallah ham petrol boru hattini da gerçeklestirmek suretiyle Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hatti. Irak-Yumurtalik ham petrol boru hatti, böylece Ceyhan ve çevresi ciddi bir merkez haline gelecek. Bu üzerinde israrla durulmasi gereken bir hedef.” açiklamasinda bulundu.

Erdogan, “Hortumlar kesildikçe Türkiye kazaniyor. Devleti ve milleti zarara ugratanlar sadece Samsun-Ankara hattinda 113 milyon dolarlik usulsüzlük yapanlar artik sahnede yok. Artik Türkiye’de siyaset aklaniyor. Siyaset aklandikça Türkiye imkanlarina ve kaynaklarina kavusuyor. Türkiye parazitlerden arindiriliyor. Esini dostunu düsünen çürük elmalar siyasetten ayiklandikça Türkiye kazaniyor. Çalismalarimizin karsiligini, azmimizin meyvesini almaya basladik. Artik sadece biz onlarin ayagina gitmiyoruz. Artik biz onlarin kapilarini çalmiyoruz. Simdi onlar akin akin Türkiye’ye gelmeye basladi. Artik el ele, omuz omuza dünya ile bütünlesen bir Türkiye var. Türkiye bu gelismelere hasretti. Her ne yapiyorsak Türkiye için yapiyoruz, milletimiz için yapiyoruz. Bizim anlayisimizda millete hizmet etmek var.”

Erdogan, “Türkiye’de 20 yilda yapilamayani son 3 yilda yapan bir kurumumuz var. Basbakanlik Toplu Konut Idaresi. Bu kurum ev sahibi olmayi düne kadar hayal edemeyen yüz binlerce vatandasimizi ev sahibi yapiyor. Insallah önümüzdeki mart ayinda ilk anahtarlari teslim edecegiz. Milletini sevmek, ‘ben ülkem için sunu yaptim’ demeyi gerektirir. Öneri getireceksiniz, proje yapacaksiniz ve adam gibi sözlerinizin arkasinda durarak, verdiginiz sözleri gerçeklestireceksiniz. Akaryakit kuyruklarinda anne ve babalar ne çektigimizi iyi bilir ve o dönemin bakanini da çok iyi tanirlar.” diye konustu.

Yaptigi konusmalarin bazi kesimleri rahatsiz ettigini belirten Erdogan, CHP Genel Baskani Deniz Baykal’i da elestirdi. Erdogan, “Semdinli’deki ziyaretimden sonra orada yaptigim konusmalardan bazilari rahatsiz oldu. Sikilmadan benim Türk milleti ifadesini kullanmadigimi veya kullanmaktan çekindigimi ifade ediyor Sayin Baykal. Ben sunu çok açik söylüyorum. Benim grubumda yaptigim bütün konusmalar televizyon kayitlarinda vardir. Sayin Baykal’in çok iyi bilmesi lazim. Bana Türk milleti demenin dersini vermesin, önce onun dersini kendisi alsin. Onun dersini alsin derken, CHP’nin internet sitesinde bir yerde bile Türk milleti ifadesi geçmiyor” ifadelerini kullandi.

Erdogan, sözlerini söyle sürdürdü: “Kimse ülkemizde bölücülük yapmaya kalkismasin, biz tek vatan, tek bayrak, tek milletiz. Bunlar çagdasliktan bahsediyorlar, bunlarin neresi çagdas. Bunlar çagdisi. Biz kadin-erkek arasinda ayirimciliga gidemeyiz. Hepsini en ideal sekilde okutacagiz insallah. Saglikta da çalismalarimiz sürüyor. Yogun bir sekilde hastane yatirimlarimiz devam edecek. AK Parti verilen sözleri havada birakan bir hükümet degil. AB yolunda ciddi adimlar attik. 17 Aralik’ta müzakere süreci sözünü aldik. 3 Ekim’e geldik süreç basladi. ‘Müzakere süreci bitmez’ diyorlar. Daha dün bir, bugün iki. Bundan sonra önümüze ne gelirse biz bunu asariz. Biz Kopenhag Siyasi Kriterlerinde ne varsa onu yerine getiririz ama bunun disinda hiçbir seyi bizden kimse isteyemez, alamaz.”

Erdogan sözlerine söyle tamamladi: “Bizim derdimiz su anda medeniyetler arasi bir ittifaki gerçeklestirmektir. Biz AB’ye katilim saglarken hep sunu söyledik. Eger AB bir siyasi degerler bütünü ise Türkiye’yi arasina almak durumundadir ama degilse o zaman bir Hiristiyan Kulübü olarak kalir. Türkiye AB’ye kabul edilirken, biz insanimizin yasam standardinin yükseltilmesini düsündük. Medeniyetler arasi ittifaka güç katalim istedik. Medeniyetler arasi ittifakin ilk toplantisini bugün baslatiyoruz. Türkiye’yi pazarlayacagiz. Bunlari bilmeyenler, anlamayanlar var. Çagi yakalayamayanlar var. Onlarin da bunu ögrenmesini saglayacagiz. Türkiye bir huzur ülkesi olacaktir.”