Erdoğan Uluslararasına seslendi

Erdoğan, uluslararası camiaya seslenerek, camianın ve AB’nin Kıbrıslı Türkler’e verdiği sözleri tutmasını istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, ’Siyaset bilimi ve kamu yönetimi’ alanında Girne Amerikan Üniversitesi tarafından onursal doktora takdim edildi. Başbakan Erdoğan, Girne Amerikan Üniversitesi’ne gelişi esnasında, gazetecilerin BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve ABD Başkanı Georghe Bush’la telefon görüşmesi sorulması üzerine, konuyla ilgili açıklama yapmayacağını belirtti.

Girne Amerikan Üniversitesi’nde gerçekleşen tören, bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ile başladı. Törene Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra bakanlar, Türkiye’den gelen heyet, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan, rektörler ve öğrenciler katıldı.

Törende KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk halkının Ada’da yıllardır varlık mücadelesi verdiğini ve bu zamanda da Türkiye’nin desteğini dün olduğu gibi bugün ve yarın da göreceklerini söyledi. Başbakan Soyer’in konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan’a siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında onursal doktorası takdim edildi.

Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, yetkililere teşekkür etti. Erdoğan, konuşmasında Türkiye’nin AB sürecine de değinerek, Türkiye’nin kıtaları ve medeniyetleri birbirine bağlayan önemli bir konuma sahip olduğunu ve bu bakımdan Avrupa Birliği ilişkilerine büyük önem verdiğini söyledi.

Erdoğan, ancak bazı muhaliflerin Türkiye’nin sadece AB kapısında bir dilenci gibi gösterilmeye çalışıldığını, bunun doğru olmadığını ifade etti. Erdoğan, “Avrupa Birliği düşünmelidir, ’Acaba Türkiye AB’ye üye olursa Avrupa Birliği ne kazanacak?” dedi. Erdoğan, konuşmasının devamında AB’nin kazançlarını şöyle sıraladı: “Türkiye AB’ye ne katacaktır? Eğer AB bir Hristiyan klübü değil de, medeniyetler ittifakı ise Türkiye’yi alarak ispat edecektir. Aksi takdirde medeniyetler çatışması gündemde kalmaya devam edecektir. Bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Türkiye’nin AB üyeliği aynı şekilde KKTC için de önemlidir. Unutulmamalıdır ki, Türkiye yakın gelecekte, enerji koridorlarından biri haline gelecektir.”

Başbakan Erdoğan, uluslararası camiaya bir kez daha seslenerek, uluslararası camianın ve AB’nin Kıbrıslı Türkler’e verdiği sözleri tutması gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan, şöyle konuştu: “AB başta olmak üzere uluslararası camia Kıbrıs Türkleri’ne vermiş olduğu sözleri tutmalıdır. Tutmak zorundadır. Kıbrıs Türkü’ne uygulanan izolasyon ve ambargolara beklenmeden son verilmelidir.”

Erdoğan, Kıbrıs’ta gerçekleşen 24 Nisan referandumuna atıfta bulunarak, referandumda Kıbrıslı Türkler’in evet, Rumlar’ın ise hayır demesinden dolayı Kıbrıslı Rumlar’ın hayırın bedelini Kıbrıslı Türkler’e ödetmesinin büyük bir haksızlık olduğunu, ancak er ya da geç, hakkın yerini bulacağını söyledi. Erdoğan, siyasetin prensibinin de altını çizerek, “Dere yatağında akar, bu da böyle olacaktır.” ifadesini kullandı.

Erdoğan konuşmasında Ortadoğu’da meydana gelen şiddet olaylarını da anımsattı. Türkiye’nin görevinin komşu ülkelere insani noktalarda yardımcı olmak olduğunu dile getiren Erdoğan, buna benzer olayın Kıbrıs’ta 1974 yılında, 1974 öncesinde de yaşandığını hatırlattı. Erdoğan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin birbirinden ayrılmaz et ve tırnak gibi olduğunu sözlerine ekledi.