Erdoğan Uzan’ın mazot vaadini nasıl değerlendirdi?

Erdoğan Uzan'ın mazot vaadini ''kanıma dokunuyor'' sözleriyle değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Yasası’nın çıkmasına CHP’in engel olduğunu söyledi. Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş Hafız Ali Efendi Meydanında düzenlediği mitingdeki konuşmasında, ”Bu yasa çıkmış olsaydı her doğan sigortalı doğacaktı ama engellediler, bu dönem onu da halledeceğiz” dedi.

Birlik siyasetinden yana olduklarını ve beraberlik aradıklarını ifade eden Erdoğan, kabile ve zümre siyaseti, mezhep, meşrep siyaseti istemediklerini
vurguladı. ”Yaratılanı yaratandan ötürü sevdiklerini” ifade eden Erdoğan, ”Bizi birbirimize bağlayacak olan bu. Allah yarattıkları arasında bir ayrım istemiyor. Biz 70 milyon insanımızı bir görüyoruz. Bizim siyaset anlayışımız bu” diye konuştu.

”YALAN, BUNLARIN DÖNEMİNDE ÇOK UCUZLADI”

Erdoğan, Hükümetleri döneminde Türkiye’nin milli gelirinin ve ihracatının hızla arttığını bildirdi. Türkiye’nin 79 yılda ulaştığı milli gelirin 180 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları anlattı: ”Biz 4,5 senede bunun üzerine ne koyduk? 220 milyar dolar. Şimdi milli gelirimiz 400 milyar dolar. Bakınız Türkiye nereden nereye geldi. Daha bitmedi. İktidara geldiğimizde ihracatımız 36 milyar dolardı. Şimdi ne oldu? 95 milyar dolar. Yıl sonuna kadar ne olacak? 100 milyar dolar. Bakın bu MHP bize ikide bir IMF’ci diyor. Sayın Bahçeli sen 2 defa IMF ile standy-by anlaşması imzaladın mı? Sen cumhuriyet tarihinde IMF’ye en borçlanan hükümetin ortağı değil misin? 33 milyar dolar IMF’den borç istiyorlar altında Ecevit’in, Yılmaz’ın ve Bahçeli’nin imzası var. Bize ne kadar borç bıraktı biliyor musunuz, Sayın Bahçeli’nin içinde bulunduğu hükümet? 23.5 milyar dolar borç bıraktı. Biz bunun bir kısmını ödedik. Şu anda 8.5 milyar dolar borcumuz var. Nereden nereye? Değerli kardeşlerim, yalan, bunların döneminde çok ucuzladı.”

”KANIMA DOKUNUYOR”

Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ı eleştiren Erdoğan, ”Diyor ki, mazotu 1 YTL’ye indireceğim. Biz Baykal’ın mazotçuluğunu biliriz. Ama o da mazotu 1 YTL’ye vereceğini söylüyor. Önce sen şu memleketten kaçıp giden o dürüst baban var ya, o dürüst kardeşin var ya onların 9 katrilyon olan borcunu öde de sonra konuş. Bunlar milleti enayi yerine koyuyorlar. Bu iş kanıma dokunuyor. Sen bu ülkeyi bu şekilde soyup soğana çevireceksin, ondan sonra da ben dürüstüm diyeceksin. Nasıl dersin sen. Bak şimdi bonozedelerin de paralarını ödeyeceğiz.

Bakanlar Kurulu Kararı imzalandı ve Sayın Cumhurbaşkanı’na gönderdik. İmzalanınca hemen uygulamayı başlatıyoruz. Bu da nereden kaldı? Yine Bahçeli’nin döneminden. Sayın Bahçeli dürüstlük dersi vereceğine sen biraz dürüstlük dersi al.” ”Pazara kadar durmak yok” diyen Erdoğan, partililerden pazar günü de sandığa sahip çıkmalarını istedi.

Alandakilerden ellerindeki bayrakları kaldırmalarını isteyen ve daha sonra kalabalığın yaşadığı coşkuyu işaret eden Erdoğan, ”Ah Baykal ah, bu sahneyi bir görseydin” diye seslendi. Erdoğan, konuşmasının ardından partisine katılan 10 belde belediye başkanına AK Parti rozetlerini taktı.