Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel görüşmesi bugün

Almanya'da bulunan Başbakan Erdoğan, bugün Angela Merkel tarafından ağırlanacak.

Almanya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından ağırlanacak.

Erdoğan-Merkel görüşmesinde; Almanya’da bulunan 3 milyona yakın Türk vatandaşını ilgilendiren konular ve ikili ilişkilerin yanı sıra Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri ile güncel, bölgesel ve uluslararası konular gündeme gelecek.

Erdoğan ve Merkel, Başbakanlık’ta önce, Berlin’deki çeşitli okullardan yaklaşık 300 Alman ve Türk öğrenciyle bir araya gelecek.

İki başbakan daha sonra öğle yemeğinde görüşecek ve TSİ 15.00’te ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Erdoğan’ın 9 Şubat Cumartesi günü de, 1960’lardan bu yana düzenlenmekte olan, Avrupa, transatlantik ve küresel güvenlik konularının ele alındığı Münih Güvenlik Konferansı’nın açılışını yapmak üzere Münih kentine geçecek.

Merkel, programının yoğunluğu nedeniyle konferansa katılamayacak.

Devlet Başkanları ve başbakanlar dahil olmak üzere üst düzey yetkililerin yer alacağı konferans çerçevesinde, Başbakan Erdoğan’ın bazı liderlerle ikili görüşmeler yapması öngörülüyor.

Başbakan Erdoğan, 10 Ocak Pazar günü de Köln kentine geçerek 18 bin kişilik “Köln Arena” adlı salonda vatandaşlara hitaben bir konuşma yapacak.

Erdoğan’ın konuşması öncesinde şarkıcı Kubat bir konser verecek, konserden sonra da 65 kişilik “Zümrüt-ü Anka” dans grubu sahne alacak.

Türkiye’deki ekonomik ve siyasi gelişmelerin konu edildiği bir sinevizyon gösterisi de yapılacak.

Başbakan Erdoğan ayrıca, “Köln Arena” salonuna ait diğer bir binada bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelecek ve aynı günün akşamı Türkiye’ye dönecek.

Başbakan Erdoğan, dün gittiği Almanya’nın Ludwigshafen kentinde yangında 9 Türk’ün hayatını kaybettiği evde incelemelerde bulundu.