‘Erdoğan ve Baykal halkı uyutuyor’

SHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci, mal varlığı konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ortak yanının halkı uyutmak olduğunu söyledi.

Ketenci, Erdoğan’ın mal varlığını açıklama konusundaki kamuoyu beklentisini fırsat olarak değerlendirebileceği ve üzerindeki şaibe gölgesini kaldırma, hükümetin ve kendisinin yumuşak karnını akçalı işlerle alakasının olmadığını kanıtlama imkanı olduğunu ifade etti. Başbakan Erdoğan’ın her zaman yaptığı gibi ana muhalefet partisi genel başkanının istediği şekilde laf yetiştirğini kaydeden Ketenci, Türkiye’nin gündeminin yapay alanlara kaydırmayı yeğlediğini öne sürdü. Başbakan Erdoğan’la Baykal arasındaki tartışmayı Hacivat ile Karagöz arasındaki oyuna benzeten Ketenci, Türkiye’nin kuşatılmış konumda olduğunu, iç ve dış sorunlar konusunda halkın geleceğinden kaygılı, yılgın ve umutsuz olduğunu, işsizliğin, aşsızlığın ülkeyi sardığını ileri sürdü.

Ketenci, mal beyanı konusunda iktidar ve ana muhalefet partilerinin anlaşıp, yasa çıkartma kılıfı ile konuyu zamana yaymak istediklerini iddia etti. Keten, Başbakan Erdoğan ve CHP Lideri Baykal’ın yaptığı açıklama ile halkı uyutmakta olduğunu iddia etti. Kişilerin mal beyanında bulunmaları için yasaya gerek olmadığını vurgulayan Ketenci, “Yeni yasa yapma ve konuyu zamana yayma yerine kamuoyu önüne çıkıp herkes mal beyanını açıklamalıdır” dedi.

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın ve eşinin mal beyanlarının SHP’nin internet sitesinde 3.5 yıldır yer aldığına işaret eden Ketenci, “Diğer liderler mal beyanları açıklamışlardır. Başbakan Erdoğan, açıklamamak için direnmek, Sayın Baykal ise bankadaki hesabını söyleyerek kamuoyunu yanıltmaktadır”diye konuştu.

Ketenci, milletvekilleri çağrıda bulunarak mal beyanı tartışmasını komisyona havale edilmesini izin vermemelerini istedi.

Ketenci, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Başbakan Erdoğan, hakkında kendisine dosya ulaştıran eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Bölük’ü görevden aldığını öne sürdü. Ketenci, Baykal’ın Anayasa değişikliğine destek vererek Erdoğan’ın önce Siirt’ten milletvekili ardında Başbakan olmasına destek verdiğini iddia etti. Ketenci, Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Baykal’ın tartışır gibi gözükmelerine rağmen aynı hedefe yürdüklerini kaydetti. Ketenci, Başbakan Erdoğan’la Baykal arasındaki tartışmayı hacivat ile karagöz arasındaki oyuna benzetti.

Ketenci, konuşmasının sonunda basın mensuplarına mal varlığını yer aldığı bildiriyi dağıttı.