Erdoğan: Esed karşılıksız bırakılmamalı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan G20 zirvesi için geldiği Rusya'da açıklama yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan G20 zirvesi için geldiği St. Petersburg’da Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile ikili bir görüşme yaptı. Görüşmede Erdoğan’ın Suriye’de Beşşar Esed rejiminin kimyasal silah kullandığına dair verileri Fransa Cumhurbaşkanı ile paylaştığı belirtiliyor.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Konstantinovsky Sarayı Villalar Bölgesi’nde Fransa’ya tahsis edilmiş 15 numaralı villada gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra, ağırlıklı olarak Suriye konuşuldu.

İkili görüşmede, ABD Başbakanı Barack Obama’nın Suriye’ye askeri müdahale meselesini Kongre’ye götürmesini saygıyla karşıladıklarını belirten iki liderin, Şam yönetiminin sivilleri kimyasal silahlarla da hedef almasının karşılıksız bırakılmaması gerektiği konusunda görüş birliği içinde oldukları öğrenildi.

Erdoğan görüşmede uluslararası toplumun Suriye konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesi ve gereken adımları ivedilikle atması gerektiğini vurguladı.

Hollande da görüşme sırasında, Türkiye’ye ile ikili ilişkilere büyük önem verdiklerine değinerek, en kısa sürede Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini belirtti.

Görüşmede, Türkiye’nin ikinci nükleer santral projesi için geçtiğimiz Mayıs ayında Ankara’da Japonya ile imzaladığı anlaşmaya da değinildi. Başbakan Erdoğan, söz konusu santralde kullanılması planlanan reaktörün, Japon Mitsubishi ile Fransız AREVA şirketlerinin ortaklığında geliştirilmiş bir reaktör olduğuna dikkati çekti. Buna karşılık Hollande’ın ise bunun teknoloji paylaşımı açısından önemli bir fırsat olduğuna işaret ederek, Fransa’ya duyulan güvenden dolayı Erdoğan’a teşekkür etti.

Basın mensuplarının görüşme öncesi kısa görüntü almasına izin verildi. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldı.

Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ikili görüşmeleri ise henüz netleşmedi.

Kremlin, Erdoğan ve Putin’in bir araya geleceğini, Suriye ve Mısır başta olmak üzere Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri ele alacaklarını açıklamıştı.

Gün içinde Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile de görüşen Erdoğan, yarın Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la bir araya gelecek.