Erdoğan’a göre okullardaki şiddet abartılıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, okullardaki şiddet olaylarının abartıldığını savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sudan Cumhurbaşkanı Mereşal Omar Al Bashir’in resmi davetlisi olarak Sudan’ın başkenti Hartum’a gitti.

Özel Ana uçağı ile Esenboğa Havalimanı’ndan Hartum’a hareket eden Erdoğan’ı, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Tarım Bakanı Mehdi Eker uğurladı.

Havalimanında bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, gezisi hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Merkez Bankası (MB) Başkanı’nın atanmasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı’na önerecekleri yeni ismi belirleme çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Erdoğan, “Merkez Bankası şu anda Erdem Başçı tarafından vekaleten yönetiliyor. Bu konuda bir boşluk yok” dedi.

Hiç bir kurumun boşluk kaldırmayacağını vurgulayan Erdoğan, devlette devamlılığın esas olduğunu bu nedenle de vekalet müessesesinin işletildiğini kaydetti.

“Asıl olmadığı zaman vekil devam eder” diyen Erdoğan, vekalet süresinin bazen kısa bazen de uzun sürebileceğine dikkat çekti. MB Başkanıyla ilgili tartışmalara tepki gösteren Erdoğan,”Herhangi bir olumsuz hava yaratma gayreti içine girenler sadece piyasaları rahatsız eder. Ama zaten bu işleri iyi takip edenler bir olumsuzluk olmadığını biliyorlar” diye konuştu. Erdoğan, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine ise “Bu kadar üzerinde durmanıza gerek yok. Bu konuda biz sizden daha hassasız” dedi.

Başbakan Erdoğan, Çankaya Köşkü’nden dönen kararnamenin kamuoyuna geç duyurulmasının piyasalarda spekülasyonlara yol açtığı iddialarını da yalanladı.

Erdoğan, “Hemen açıklamak zorunda değiliz ki. İsim ordan geri gönderildiğinde alışverişler mi değişiyor. Bunlar asparagas ve uydurma” dedi. Başbakan Erdoğan, Cuma günü borsanın düştüğünün hatırlatılması üzerine ise gülümseyerek “Bu yüzden mi düştü? O zaman, kazandığınınızda da ben sorarım.” dedi.

AB dönem başkanı Avusturya’nın Türkiye’ye bir kapak mektubu gönderdiği yönündeki başka bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Bİr mektup varsa önce Dışişleri’nin bilmesi lazım. Bunu iddia edenler bir de mektubun içeriğini açıklasın da biz de öğrenelim” diye konuştu.

Erdoğan, okullardaki şiddet olaylarının arttığını hatırlatan bir gazetecinin “Hükümet bu konuda bir tedbir almayı düşünüyor mu?” sorusuna ise şöyle konuştu: “Gazetelerin ve televizyonların yöneticilerinden ülkem adına şunu talep ediyorum. Lütfen olayları abartmayın. Olaylar Türkiye genelinde ne kadardır buna bakmak lazım. Yayınların artması olayları da artırıyor. 3-5 olay var ama ülkedeki bütün okullar kan gölüne dönmüş gibi gösteriliyor. Milli Eğitim Bakanı ve İçişleri Bakanı gerekli tedbirleri aldılar. Yapılması gerekenler yapılıyor”

Hartum’da yapılacak Arap Ligi Zirvesi’ne katılarak “Medeniyetler İttifakı” konulu bir konuşma yapacak olan Erdoğan, Arap ülkelerinin liderleriyle ikili görüşmelerde de bulunacak.

Başbakan Erdoğan’a gezisi sırasında eşi Emine Erdoğan’ın yanısıra Devlet Bakanları Beşir Atalay, Mehmet Aydın, Milletvekilleri, danışmanları ve gazeteciler eşlik ediyor.

Erdoğan, Hartum proğramının ardından iç savaş yaşanan 29 Mart çarşamba günü Darfur bölgesine de giderek incelemelerde bulunacak. Erdoğan ve beraberindeki heyet aynı günü öğleden sonra ise Darfur’dan Suudi Arabistan’ın Cidde kentine hareket edecek.

Cidde’de İslam Konferansı Örgütü Genel Merkezi’ni ziyaret edecek olan Erdoğan, perşembe günü yurda dönecek.