Erdoğan’a hakaret ettiği iddiası ile yargınanan Saydam beraat etti

Bahçetehir Üniversitesi'nin yeni akademik yılı açılış töreninde Batbakan Recep Tayyip Erdoğan'a konutma yaptığı sırada hakaret ettiği iddiasıyla TCK'nin 301/2. maddesi gereğince yargılanan Aynur Saydam, beraat etti.

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davaya, tutuksuz sanık Aynur Saydam ile Hukukçular Birliği üyesi avukatlar Kemal Kerinçsiz, Zekeriya Şerbetçioğlu, Mustafa Özkurt ve Cengiz Biran katıldı.

Sanık Aynur Saydam, “Olay öncesinde Ermeni Konferansı İdare Mahkemesi’nin verdiği tedbir kararıyla durdurulmuştu. Ancak Başbakan ve Adalet Bakanı, bu kararı eleştirerek toplantının başka bir yerde yapılabileceğini belirtti. Olay günü Ermeni Konferansı’nın toplanmasına karşı çıktığım için Başbakan’a soru yöneltmek istedim. Bunu da yazılı pankartla dile getirdim. Olayda herhangi bir hakaret kastım sözkonusu değildir. Adalet Bakanı da olaydan bir gün önce ‘böyle bir konferans Türk milletini arkadan hançerler’ demişti,. Ancak daha sonra görüşleri değişti. Ben sadece bunu dile getirdim” diye konuştu.

Avukat Kemal Kerinçsiz ise, “Müvekkilim bir vatandaş olarak eleştiri hakkını kullanmıştır. Konferansın millete karşı olduğu çeşitli kişilerce, çeşitli şekillerde hatta hükümet üyelerince de dile getirilmiştir. Eleştiri sınırlarını aşmayan sözlerin suç olarak kabul edilmesi Anayasa’ya, İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır” diye konuştu.

Savcı Erol Canözkan da, sanık Aynur Saydam’ın Anayasa ile teminat altına alınmış olan vatandaşlık hakkını kullandığını, suç kastıyla hareket etmediğini, sözkonusu eylemin TCK’nin 301/4. maddesindeki eleştiri sınırlarını aşmadığını ve demokratik hakkını kullandığını belirterek suçun unsurları oluşmadığından sanığın beraatini istedi.

Hakim Şadi Öner ise, sanığın eylem ve sözlerinin eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklaması niteliğinde olup suçun unsurları yönünden oluşmaması gerekçesiyle Aynur Saydam’ın beraatine karar verdi.

Aynur Saydam, duruşma çıkışında beraberindekilerle adliye önünde, “Meydan boş, çok at oynatan. Ne baş var, ne başıma bakan Töre Dergisi” şeklinde pankart açtı. Saydam, “Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak zihnimize takılan bir takım soruların dile gelmesi gerekiyordu. Bunu vurgulamıştım. Tekrar aynı şeyi vurguluyorum. İleride artık Türk milliyetçiliğinin sesini duyurması gerektiğine inanıyorum. Yurtdışında uzun bir süre kaldım. Orada da Eyalet İçişleri Bakanı’nın yanında konuşmalarım olmuştu. Başbakan’dan böyle bir şey beklemiyordum” dedi.