Erdoğan’a sanayi elektriği fiyatları soruldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Mesut Özakçan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması için Meclis'e soru dilekçesi verdi.

Erdoğan, sözkonusu toplantıda sanayicilere seslenerek, “Enerjinin dağıtımı özelleştirildikten sonra çok ağlayacaksınız. Bunu böyle bilin.” demişti.

Milletvekili Özakçan, bugün yaptığı yazılı açıklamada Japonya ve İtalya’dan sonra dünyanın en pahalı sanayi elektriğini Türkiye’nin kullandığını, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’na (OECD) üye 29 ülke arasında elektrik pahalılığı bakımından üçüncü sırada yer alındığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde sanayinin kullandığı elektriğin kilovatsaatinin 3 ile 5 sent arasında değiştiğini belirten Özakçan, “Türkiye’de bu rakam 8.87 sent seviyesinde.” şeklinde konuştu.

Mesut Özakçan’ın, Başbakan Erdoğan’ın cevaplamasını istediği 5 soru şunlar: “Özelleştirmeden sonra esnafın ağlayacağını bile bile kendinizin getirdiği tasarıyı nasıl açıklayacaksınız? Arzın devamlı arttığı elektrikte üretimin fazlalaşması sonucu fiyatların düşüşüne nasıl yardımcı olacaksınız? Pahalı elektrik kullanan bir sanayi ülkesi olarak diğer ülkelerle nasıl rekabet edeceksiniz? Ulusal tarife sözkonusu olmasına rağmen sanayi elektriğinde 4 ayrı tarife bulunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Elektrik fiyatlarının OECD ülkeleri seviyesine indirilmesi konusunda hükümetinizin çalışmaları var mı?”