Erdoğan’a sözde Ermeni soykırımı sorusu

Denizli CHP Milletvekili Haşim Oral, Başbakan Erdoğan'a, Başbakanlığı döneminde kaç ülke parlamentosunun sözde Ermeni soykırımıyla ilgili Türkiye aleyhine karar aldığını sordu.

TBMM Başkanlığı’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Haşim Oral, Başbakan Erdoğan’a ABD Başkanı Bush ve Lübnan’da yaptığı görüşmelerin tutanaklarını da sordu. Oral, 8 maddelik soru önergesinde CHP’nin öncülük ettiği, AKP milletvekillerinin de destek olduğu, Başbakan olarak kendisinin de imzasının bulunduğu, `Ermenilerin tezlerini reddeden, suçlamalarını kabul etmeyen 22’nci dönemde yabancı parlamentolara gönderilen memorandumun takibini ve etkisini yurt gezilerinde gündeme alıp almadığını, CHP’nin konuğu olarak gelen ve TBMM Başkanı Arınç’ın da desteği ile TBMM’ye bildiri sunan bilim adamlarından ve çalışma gruplarından dünyanın herhangi bir köşesinde yararlanıp yararlanmadığı, Dışişleri Komisyonu’nun konu ile ilgili daha aktif çalışma yapma adına yaptığı başvuruları neden dikkate almadığını’ sordu.

Oral, Başbakan Erdoğan’a, “TBMM ve onun Dışişleri Komisyonu sizce önemsiz bir birim mi?” sorusunu yöneltirken, şimdiye kadar kaç ülke parlamentosunun sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili Türkiye’nin aleyhine karar aldığını da açıklamasını istedi. Oral önergesinde, “TBMM ya da Dışişleri Komisyonu’yla paylaşmadığınız gizli görüşmelerinizi 22’nci dönem bitmeden bizimle paylaşacak mısınız? Örneğin Lübnan’da yaptığınız görüşmelerde bu konu gündemde oldu mu? Tutanaklarda var mı? Sizden sonra görev yapacak hükümetin bu tutanaklara ihtiyaç duyacağını hiç dikkate alıyor musunuz? Örneğin Bush ile yaptığınız görüşme tutanaklarına yarın görev yapacak hükümetlerin çok ihtiyacı olacağının farkında mısınız?” sorularının da yanıtlanmasını istedi.