Erdoğan’dan 4 öğüt

Erdoğan, Riyad'da gençlere önemli nasihatlerde bulundu

Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan’daki temaslarının ilk günününde, Eski Driyah’ı gezdi ve Uluslararası Türk Okulu’nu ziyaret etti.

Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Naci Koru’nun büyükelçilikte verdiği kahvaltıya katılan Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra Eski Driyah’ı gezdiler. Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Jubarah Bin Eid Al-Suraiseri’nin evsahipliği yaptığı Başbakan Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanları Ali Babacan ve Mehmet Aydın ile eşleri Zeynep Babacan ve Nihal Aydın, AK Partili Edibe Sözen, Nükhet Hotar Göksel, Necati Çetinkaya ve Bülent Gedikli de eşlik eti.

Erdoğan ve beraberindekiler burada topraktan yapılan evler hakkında yetkililerden bilgi aldılar. Erdoğan ve beraberindekilere burada mırra ikram edildi. Erdoğan, daha sonra yaklaşık 1500 öğrencinin eğitim gördüğü Riyad Uluslararası Türk Okulu’na geçti. Coşkuyla karşılanan Erdoğan, öğrencilerle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan gördüğü coşku ve heyecanın kendisini çok etkilediğini belirterek, Türkiye’den selam getirdiğini söyledi. Okulun imkanlarını artırmak için gerekli çabayı göstereceklerini dile getiren Erdoğan, öğrencilere öğütler de verdi. Erdoğan, şöyle konuştu:

BUNLARI TATBİK EDELİM

“Yavrularımıza 4 öğüdüm var. Bunlardan ilki şu: ‘Oku’ Bu aynı zamanda dinimizin de ilk emridir. İkinci kelime ‘Düşün’. Okuduğumuzu ne yapacağız? Düşüneceğiz. Analiz yapacağız. Üçüncü kelime ‘Uygula’. Niye? Okuduk, düşündük. Bunları hayata tatbik ettiğimiz zaman, tadına varacağız. Bundan sonra, uyguladığımızın neticesini almak geliyor. Neticesini almazsak hiçbir anlamı yok. Yani 4 kelime: Oku, düşün, uygula, neticelendir.” Başbakan Erdoğan, konuşmasında İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’dan alıntılar da yaptı ve babası tarafından kendisine gönderilen çocuğa Ersoy’un verdiği öğüdü öğrencilere aktardı.

Erdoğan şöyle devam etti: “Mehmet Akif’in bir yakın dostu, oğlunu Merhum Mehmet Akif’e gönderir. ‘Oğlum, Akif Amcana git. Sana bir nasihatte bulunsun’ der. O da Mehmet Akif Ersoy’a gider. ‘Akif Amca beni babam gönderdi. Bana nasihat edeceksin’ der. O da şu nasihati yapar. ‘İhtiyar amcanı dinler misin oğlum Nevruz. Ne büyük söyle, ne çok söyle. Yiğit işte gerek. Lafı bol, karnı geniş soyları taklit etme, sözü sağlam, özü sağlam ol, ırkına çek’. İnşallah sizleri özü sağlam, sözü sağlam, büyük konuşmayan, karnı geniş soylardan olmayan ama aynen aksine ırkına çeken bir nesil olarak görüyorum.” Daha sonra okulu inceleyen Başbakan Erdoğan, anasınıfındaki öğrencilere de oyuncak dağıttı.