Erdoğan’dan açıklama geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Amerika ziyareti öncesi gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Güney Amerika ziyaretinin ardından Esenboğa Havalimanı’nda önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Bahçeli ile bir araya gelmemiz kaçınılmazdır. Cumhur İttifakı’nı çok diri tutmalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul adayıyla ilgili soruyu şu şekilde yanıtladı: “İstanbul’la ilgili biraz sabırlı olacağız. Nihai kararımızı, önce tabanı şöyle yoluna koyduktan sonra vereceğiz.”

G20 Zirvesi için gittiği Arjantin ile Paraguay ve Venezuela’ya yaptığı ziyaretin ardından yurda dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Erdoğan, Arjantin’e G20 Liderler Zirvesi’nin 13’üncüsünü yapmak üzere gittiğini, bunların tamamına katılmış bir lider olarak geçmişi, bugünü ve Osaka’da yapılacak G20 Zirvesi’nin değerlendirilmesi fırsatını bulduklarını söyledi.

G20 Zirvesi’nin ilkinin 2008’de gerçekleştirildiğini hatırlatan Erdoğan, 10 yıl gibi bir süre geçtiğini, bu süre içerisinde zirvenin 6 ay arayla yapıldığını, daha sonra bunun yılda bir yapılmaya başlandığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adil ve Sürdürülebilir Kalkınma için Oydaşma” ana teması çerçevesinde, katılan liderlerle birlikte küresel ticaret ve ekonominin karşı karşıya kaldığı sınamaları, altyapı yatırımlarının artırılmasını, modern vergi sistemlerinin tesisini, uluslararası finansal sistemde ortaya çıkan yeni risk ve kırılganlıkları ele aldıklarını bildirdi.

“TERÖRLE MÜCADELENİN SAMİMİYETLE YAPILMASI GEREKTİĞİNİN ALTINI ÇİZDİK”

Zirve sırasında terörle mücadeleye verilen önemi tekrarladıklarını belirten Erdoğan, “Bu mücadelenin, ayrım yapmadan terörün tüm formlarına karşı dayanışma ve samimiyetle yapılması gereğinin altını çizdik.” diye konuştu.

Zirvede, yasa dışı göç konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Dünyada en büyük göç yolunun, en büyük mülteci ev sahipliğine örneklik, bizzat yapan bir ülke olarak bu konuları işleme durumunda olduk. Bu kapsamda yaptığımız ve tüm dünya tarafından takdirle karşılanan çalışmalara da değindik. Bu alandaki çabaların bütüncül bir anlayışla gerçekleştirilmesi zaruretine değinirken, uluslararası sorumluluk ve yük paylaşımı konusu üzerinde durduk. İklim ve enerji, dijital ekonomi, tarım, eğitim, istihdam, cinsiyet eşitliği de zirve sırasında tartıştığımız konular arasında yer aldı.”

“KALİTELİ ALTYAPI YATIRIMLARININ SAYISININ ARTIRILMA MUTABAKATI”

G20 Zirvesi’nin gelecek sene Japonya’nın Osoka şehrinde düzenleneceğine işaret eden Erdoğan, “Buenos Aires’te, Japonya’nın dönem başkanlığındaki kaliteli altyapı yatırımlarının sayısının artırılması konusunda da mutabakata vardık.” ifadesini kullandı.

G20 marjında da Rusya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Şili, Arjantin, Hollanda ve Japonya liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydeden Erdoğan, zirvenin ardından Arjantin’deki Müslüman liderlerle bir araya geldiğini anlattı.

G20 Zirvesi’ne katılımın ardından milletvekilleri, bürokratlar ve iş adamlarından oluşan heyetle 2-3 Aralık tarihlerinde Paraguay ve Venezuela’ya geçtiklerini aktaran Erdoğan, Cumhurbaşkanı seviyesinde bu iki ülkeye ilk ziyaretin gerçekleştirildiğini vurguladı.

Erdoğan, 2015-2016’nın ardından 3. Latin Amerika ziyaretinin ilk durağı olan Paraguay’da Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez ile bir araya gelerek baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptıklarını dile getirerek, bu vesileyle ikili ilişkilerin durumunu ele alıp, gelecek dönemde Paraguay ile üst düzey ziyaretleri gerçekleştirme kararlılığı içinde olacaklarını belirtti.

Bu ziyaretlerin, gerek ikili ticaret hacmi gerek siyasi noktadaki geleceğe yönelik dayanışmanın önemli birer vesilesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bu vesileyle ikili ilişkilerimizin durumunu ele aldığımız Paraguay’ın bizler için önemli bir dost olduğunu gördüm. Türkiye’ye karşı olan ilgi ve alakaları bizleri de mutlu etti.” dedi.

“ASUNCİON BÜYÜKELÇİLİĞİ FAALİYETE GEÇTİ”

Ziyaretinden kısa bir süre önce Asuncion Büyükelçiliğinin faaliyete geçtiğini anımsatan Erdoğan, “Onlar da Türkiye’deki Büyükelçiliğini açacaklar. Bizim agremanımızı anında verdiler. Gittiğimizden 10 gün önce kabulü gerçekleştirdiler ki bu tabi ülkemize verdikleri önemin ayrı bir ifadesi.” değerlendirmesinde bulundu.

Paraguay’ın da Türkiye’de kısa bir süre içerisinde elçiliğini açacağını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Aynı hassasiyeti biz de onlara göstereceğiz. Ziyaret vesilesiyle bu işlemlerin tekemmül ettirilmesi ve bunun da Paraguay ile büyükelçilik binamızın inşasına yönelik arsa tahsisi veya bina bulunması noktasındaki desteklerini kendilerinden rica ettim. Onlar da bizzat kendilerinin bunu takip edeceğini söylediler. Büyükelçiliğimizle birlikte yakın zamanda ülkemizde açılacak olan Paraguay Büyükelçiliğinin ilişkilerimize yeni boyut kazandıracağına inanıyorum. Yaptığımız görüşmelerin, Paraguay ile uzun vadeli iş birliklerine kapı aralayacağına inanıyorum.”