Erdoğan’dan barış çağrısı

Başbakan Erdoğan, "biz Ortadoğu barışını küresel barışın bir anahtarı olarak görüyoruz. Yerel, bölgesel ve küresel bütün aktörlerin Ortadoğu barışı için yapıcı katkıda bulunmaya davet ediyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, İsrail saldırılarına maruz kalan Lübnan’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştiriyor. Erdoğan, Beyrut’a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında barışın sağlanması konusunda tüm dünyaya çağrıda bulundu. Türkiye olarak Ortadoğu’da barışın sağlanmasının küresel barışın bir anahtarı olacağına işaret eden Erdoğan, “Yerel, bölgesel ve küresel bütün aktörlerin ortadoğu barışı için yapıcı katkıda bulunmaya özellikle davet ediyoruz.” dedi. Son dönemde hem kendisinin hem Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün başta Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora olmak üzere Lübnanlı yetkilileriyle bir çok kez telefonla görüştüklerini anlatan Erdoğan, “Ayrıca Suriye ve İran’a kısa süre önce gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde Lübnan’da istikrarın tesisi için bölge ülkeleri olarak ne gibi katkılarda bulunabileceğimizi görüştük.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yaz İsrail-Lübnan savaşının biran önce sona erdirilmesi konusunda ciddi gayretlerde bulunduklarına işaret eden Başbakan Erdoğan, “Şimdi de Lübnan’da huzurun ve istikrarın tesisi, siyasi birliğin korunması için üzerimize düşeni yapmaya gayret edeceğiz.” dedi. Erdoğan bu ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Emil Lahud, Başbakan Fuad Sinyora, Meclis Başkanı Nebih Berri, Gelecek Hareket Lideri Saad Hariri ve Meclis Hizbullah Grup Başkanı Muhammed Raad ile ayrı ayrı görüşmeleri olacağını açıkladı.

Lübnan’daki siyasi tıkanıklığın aşılması için nelerin yapılabileceğini etraflıca görüşeceklerini söyleyen Erdoğan, görüşmelerde Arap Ligi’nin bu konuda yaptığı öneriyi değerlendirme fırsatını bulacaklarını kaydetti.

“Kriz sırasında kardeş Lübnan halkının yaralarının sarmak için elimizden geleni yaptık. Şu anda da yapmaya devam ediyoruz.” diyen Erdoğan, İnsani yardım konusunda yapılan yardımlara işaret etti. Erdooğan, “Lübnan’a 70 kalıcı prefabrik okul ve sağlık merkezleri kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Şu anad kadar 18 prefabrik okulu kurduk. Önümüzdeki süreçte de devlet olarak, millet olarak Lübnan halkının yanında olacağız. Lübnan’da huzur ve istikrarın tesisi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Başbakan Lübnan ziyareti sırasında Türk askeri ile de biraraya geleceğini açıkladı. Türkiye’nin Lübnan’da bulunan Birleşmiş Milletler gücü UNİFİL’e bir fırkateyn ve bir istihkam bölüğü ile katkıda bulunduğunu anımsatan Erdoğan, fırkateynin 15 Ekim’de UNİFİL deniz gücüne katıldığını, istihkam bölüğünün ise 22 Kasım’da yapılanma ve imar çalışmalarına başladığını kaydetti. Erdoğan şunları söyledi: “Büyük bir memnuniyetle ifade etmek isetrimki bölüğümüz UNİFİL yetkililerinin yaptığı değerlendirmede örnek bölük seçilmiştir. Biz de Lübnan’da bulunduğumuz süre içerisinde bölüğümüzü ziyaret ederek faaliyetlerini yerinde görme fırsatı bulacağız. Bundan dolayı büyük bir mutululuk duyacağız. Hele hele böyle bir bayram gününde ziyaret etmekten memununiyet duyuyoruz. Orada askerlerimizle bayramlaşma fırsatı bulacağız. Dün olduğu gibi bugün de mehmetçiğimiz başarılarıyla övünüyoruz, iftihar ediyiroruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sadece vatan savunmasında değil, milletimizin menfaatleri doğrultusunda bölge ve dünya barışının korunmasıa çok önemli bir katkılar yaptğı bir vakıa. Bundan sonra da bu ktakıya devam edecektir.”