Erdoğan’dan ‘bedelli askerlik’ müjdesi!

Erdoğan, "Genelkurmay Başkanı ile görüşeceğim, şartlar uygunsa olabilir" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlikle ilgili, ”Konuşuruz kendileriyle, (Genelkurmay Başkanı) tabii onlarla değerlendirmelerimizi yapacağız, şartları uygunsa, müsaitse…” dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM’deki makamından Genel Kurul’a giderken gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ”Danıştay, YÖK’ün katsayı kararının iptal istemini reddetti. Bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:
”Henüz süreç daha kesinleşmiş değil. Şu anda Danıştayın vermiş olduğu karar, aslında inanıyorum ki büyük beklentiler içerisinde olan gençlerimizi rahatlatacak bir karar olmuştur. Nihai noktada da aynı şekilde bu sürecin tecellisi daha da gençlerimizi rahatlatacaktır. Şu anda bir süreçtir. Bu süreci takip etmekle, izlemekle yetiniyoruz.”

”Bedelli askerlikle ilgili bir açıklamanız olmuştu. Genelkurmay Başkanı ile bu süreçte görüşeceğinizi söylediniz. Yarın bir araya gelecek misiniz?” sorusuna da Erdoğan, şu yanıtı verdi:

”Yarın için çalışmalarımızı burada planlayacağız. Yarın biraz da yoğunluk var. Anayasa Mahkemesinin de biliyorsunuz töreni var. Bu arada Yeni Zelanda Başbakanı’nın bir ziyareti var. Tüm bunlar arasında eğer programlayabilirsek yarın Genelkurmay Başkanı ile bir araya gelmeyi düşünüyorum. Aksi takdirde belki kendilerinin de programı uygunsa belki ertesi gün bir araya geliriz.”

”Bedelli askerlik gündemde mi?” sorusuna da Erdoğan, ”Konuşuruz kendileriyle, tabii onlarla değerlendirmelerimizi yapacağız, şartları uygunsa, müsaitse…” karşılığını verdi.

”Hasip Kaplan ile TBMM Başkanı Şahin arasındaki tartışmaya şahit oldunuz mu?” sorusu üzerine Erdoğan, ”İzleyemedim” dedi.

Başbakan Erdoğan, ”İtalya ziyaretinizi iptal ettiniz ancak bu konuda muhalefetin eleştirileri var. ‘Devlet işlerini aksattığınız, bir oy için İtalya ziyaretini iptal ettiğiniz’ şeklinde, bunu değerlendirecek misiniz?” sorusuna şu karşılığı verdi:

”Muhalefet birçok konuda kendine göre bazı deyimler üretebiliyor. Olayın ne kadar önemli olduğunu göstermesi bakımından bu bizim için önemliydi. 15-20 gün sonra aynı zirvemizi zaten yapma şansımız var. Aynı şekilde orada da şu anda çalışma böyle bir yasal çalışma noktasında hassasiyetler var. Dolayısıyla sadece benim gitmem değil, benimle beraber 7-8 bakan arkadaşımın da o zirveye gitmesi söz konusuydu. Şimdi erteleyince 7-8 bakan arkadaşımızla birlikte bu zirveye katılma şansımızı elde etmiş olacağız. Onlardan biz bu konularda çok çok hassasız. Onlar uyurken biz çalışıyoruz.’