Erdoğan’dan çağrı; ‘Tüm insanları sevin’

Erdoğan, partililerden tüm insanları Yaradan'dan ötürü sevmelerini istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak’ta partisinin il kongresine katıldı. Elektriğin üç kez kesildiği kongre salonunda vatandaşlara hitap eden Erdoğan, “Ben sizden şunu istiyorum. kendinize şunu sorun; dün mü daha iyiydiniz bugün mü daha iyisiniz? Eğer dün daha iyi diyorsanız bizi bırakın, ama bugün daha iyi diyorsanız birlikte yürüyeceğimiz daha çok yolumuz var. Çünkü biz aldatmadık, aldanmayız. Bu kardeşiniz vatanı için nasıl terliyorsa, sizin de bizimle birlikte terlemenizi istiyor.” dedi.
AK Parti’nin üç kırmızı çizgisinin olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, bunları “Etnik milliyetçiliğe hayır, bölgesel milliyetçiliğe hayır, dinsel milliyetçiliğe hayır.”
olarak dile getirdi.

Vatandaşlara Yunus gibi olmalarını tavsiye eden Erdoğan, tüm insanları Yaradan’dan ötürü sevmelerini istedi. Başbakan Erdoğan, “İnsanoğlu sonunda mezara girecek. Mezara girmeden önce musalla taşına konulduğu sırada başbakan niyetine denilmeyecek. Çobana da, başbakana da sonunda er kişi niyetine denilecek.” diye konuştu.

Ülkenin ekonomik yapısı hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan, şunları söyledi: “Biz göreve geldiğimizde vatandaşlardan toplanan fonlar vardı. Devlet 14 katrilyon borçluydu. Bunun 12 katrilyonunu ödedik. Geri kalanını da bu ay sonuna kadar ödeyeceğiz. Bir de imarzedelerin 8,5 katrilyonun borcu vardı. Bunun da 6,5 katrilyonunu ödedik. Geri kalanını da ocak ayı sonuna kadar ödeyeceğiz. Bizi IMF’den dolayı yatıp kalkıp eleştirenler var. Ama bizden önceki hükümetlerin hepsi borç aldılar. Bu borç 24 milyar Dolar olmuştu. Biz bu borcun büyük bır kısmını ödedik, geriye 11 bin Dolar borç kaldı.”

Fakir, fukaraya üşümesin diye kömür gönderdiklerini kaydeden Erdoğan, “Valiliklere de şu talimatı verdik. Bizim fakirimizi dea onurludur onlarıon ayağına gideceksiniz. Onları kapınıza getirmeyeceksiniz. Bitmedi, 3 yıldır ilköğretimdeki öğrencilerimizçe ders kitabı dağtıyoruz. Şimdi de liselerdeki öğrencilerimize ders kitabı dağıtacağız. Fakat anamuhalefet bundan rahatsız. Fakire veriyorsunuz anlıyoruz da zengine neden veriyorsunuz diye bizi eleştiriyorlar. Yahu öğrencinin zengini fakiri olur mu?” ifadesini kullandı. Bu sırada salondakiler “Kıskananlar çatlasın” diye slogan atanlara, “Yok ya çatlamasın. Bizim çatının altı çok geniş, onlar da bir gün bize lazım olur.” şeklinde cevap verdi.

Haydi kızlar okula kampanyası çerçevesinde ailelelerin çocuklarını okula göndermelerini isteyen Erdoğan, “Biz size yardım ediyoruz. İlköğretimdeki kızlarımıza 18, erkeklere de 22 YTL para veriyoruz. Lisedeki kızlarımıza 39 YTL, erkeklerimize 28 YTL veriyoruz. Parayı kime veriyoruz tabii ki annelere. Babaya verirsek duman olur diye korkuyoruz.” dedi.