Erdoğan’dan dağdakilere ‘evinize dönün’ çağrısı

Erdoğan, “Biz, dağa çıkışı engellemek için dağdakilere 'gel ananın, babanın' yanına demişiz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti İl Başkanları toplantısında terör sorununa değindi. İsim vermeden DTP’yi eleştiren Erdoğan “Eğer bölücü terörden yanaysan yerin belli zaten ama yok ben demokratik bir mücadele veriyorum diyorsan elinde silah bulunduranlara karşı olacaksın. Onların karşısına dikileceksin ve demokrasinin içinde yerini alacaksın” dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Terör örgütü, benim Kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisi değildir, olamaz. Bölücü terör örgütü, Kürt kökenli vatandaşlarımın üzerinden nemalanmaya çalışıyor.

Onları istismar etmek suretiyle orada kendine imkanlar devşirmeye çalışıyor. Bugüne kadar benim Kürt kökenli vatandaşlarıma, bölücü terör örgütü, kan ve gözyaşından başka bir şey göstermemiştir. Sıkıntının altında yatan da budur.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki halkımızın tamamı, kendisini sahiplenen bir AK Parti iktidarını bulduğu için, kendilerini kucaklayan bir AK Parti iktidarı bulduğu için rahatsız olmaya başlamışlardır ve bizim özellikle o rahatsız olan çevrelere, nerede olursa olsun, o söylediğimiz iki şeyden birini tercih edeceksiniz. Eğer, bölücü terörden yanaysan yerin belli zaten. Ama, ‘yok ben demokratik mücadele veriyorum’ diyorsan, elinde silah bulunduranlara karşı olacaksın, onların karşısına dikileceksin ve o zaman geleceksin, demokrasinin içinde yer alacaksın.

Çünkü demokrasi onu kabul etmiyor, etmez. İşte biz, bunun karşısındayız.” Erdoğan, bunu dillendirdikleri için rahatsız olanların ortada olduğunu, ancak bunun çift taraflı bir rahatsızlık olduğunu belirterek, “Burada özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum; Bundan da milletimiz gerçekleri görüp, değerlendirmesini yapacaktır” dedi.

“Biz, dağa çıkışı engellemek ve dağda da bu kanlı teröre karışmamış, bulaşmamış olanlara da ‘gel ananın, babanın’ yanına demişiz. Yaptığımız iş budur. Zaten siyasetçinin yapması gereken de bu değil mi? Bu, biz bunu yapıyoruz, çünkü yaradılanların tümünü Yaradandan ötürü severiz” diye konuştu.

Erdoğan son günlerde Türkiye’nin dış borcunun arttığı şeklindeki eleştirilere değinerek borç hesaplamasının yanlış yapıldığını söyledi. Borcun milli gelire oranın yüzde 74.8’den yüzde 40’ın altına indiğini ifade ederek “Atalarımız borç yiğidin kamçısıdır diyor işte bu iktidar yiğittir” dedi.

Erdoğan, sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine son 4.5 yılda yaptıkları yatırımın 8.1 katrilyon liraya ulaştığını belirterek, bunun ilk defa gerçekleştiğini söyledi.