Erdoğan’dan eczacılara müjde

23 bin eczacının devlette biriken 350 milyon liralık alacağı ödeniyor.

Başbakan Erdoğan ile Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç’ın görüşmesinden eczacıları mutlu edecek bir haber çıktı. Görüşmeyi aktaran Domaç, ìBaşbakan, 150 milyon liralık birikmiş yeşil kart parasının bu ayın sonunda, 200 milyon liralık konsolide alacağın da şubatta ödeneceğini söyledi” dedi. Erdoğan’ın görüşmede Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerine, “Bundan sonra aksama yaşanmasın. Gerekli önlemleri alın” talimatı verdiğini de belirten Domaç, ödeme probleminin köklü çözüme ulaşması için 2 yıldır üzerinde durdukları bir projeyi, görüşmede

Başbakan Erdoğan’a sunduklarını ifade etti. Domaç, sayıları 23 bini geçen eczanelerin bundan sonra geri ödemelerini düzenli alabilmeleri için geliştirdikleri projeyi şöyle anlattı. “Olayın özü alacaklar değil. Üzerinde durduğumuz konu, ödemenin sürekliliğini sağlamak. Projemize göre bir banka ile anlaşılacak. Banka eczanelere her ayın belirli günü ödeme yapacak. Sosyal Güvenlik Kurumu ve ilgili kurumlar, bankaya geri ödeme tutarlarını yatıracaklar. Hükümetin, bankaya ödeme yaptığı gün ile bankaların parayı verdiği gün arasındaki faiz farkını paylaşacağız. Proje aksaklıkların giderilmesi açısından önem taşıyor. Burada önemli olan bankalar ile yapılacak görüşme.”

Başkan Domaç, şöyle devam etti: “Başbakan projemize olumlu yaklaştı. Biz imkansızı istemiyoruz. Elimizde böyle bir alternatif var. Hemen bir ay sonra bu proje hayata geçsin gibi bir talebimiz de yok. Sosyal Güvenli Kurumu’nun bankalarla yapacağı görüşmeler olacaktır. Bankaların bu konudaki cevaplarını dinlemek lazım. Zaten Sayın Başbakan da, orada bulunan yetkililerden ödeme gecikmesinin olmamasını istedi. Eğer bu projemiz yürürse, tabii ki eczaneler açısından sistemi rahatlatır. En azından eczaneler ne zaman para alacaklarını bilirler. Umarım en kısa zamanda yürürlüğe girer.”