Erdoğan’dan Irak ve Kerkük resti

Başbakan Erdoğan, Irak'lı Kürt yetkililerin, "Türkiye içişlerimize karışmasın" açıklamasına çok sert çıktı.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Meclis Grubu’nda partililere seslendi. Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle:

Irak’ta yaşanan son gelişmeleri hep birlikte yakından takip ediyoruz. Arkadaşlarımız Irak konusunda bugün Meclis’te bir genel görüşme talebinde bulundu. Kerkük konusunda hassasiyetlerimizi her zaman ifade ettik. Irak’ın toprak bütünlüğünden ve siyasi birliğinden yanayız. Kerkük tüm Irak halkınındır dedik demeye devam ediyoruz.

Irak’ta bir demokratik değişim sürecine girme gayreti içinde olanlar var. Bazıları Türkiye’yi Irak’ı tribünden izleyen bir ülke haline getirmek isteyor. Dün birileri başları sıkıntıya girince ‘gelin şu derdimize çare olun diyenler’ bugün nasıl bu ifadeleri kullanabiliyor. Türkiye’nın Irak üzerindeki hakları başka bir ülkenin haklarına benzemez. Tarihi, kültürel bağların olacak 350 km sınırın olacak sadece seyirci kalacağız bu mümkün değil. Biz bu konuda seyirci kalamayız. Biz bir yerden izin alarak bu düşüncelerimizi açıklayacak değiliz. Düşüncelerimizi açıklamak için izin almayız.

Yıllar önce Irak’ta 500 bin Kürt peşmergenin aç kaldığı o dönemde tırnağımla gıda paketlerini kamyonlara TIR’lara taşıyordum. Kalkıp böyle konuşmaları bizi çok rahatsız ediyor. Kanımıza dokunuyor. Kürt peşmergelere nasıl baktıysak bugün de Kerkük için Türkmenler’e sahip çıkıyoruz.

Irak’ta terör örgütünün faaliyetlerini sürdürmesine seyirci kalamayız.

Irak’a bugüne kadar her türlü katkıyı sağladık bugünden sonra da sağlarız. Bizim halka bakışımız siyasete bakışımızdan farklıdır.