Erdoğan’dan Merkel’e şamar gibi cevap!

Erdoğan Almanya Başbakanı'na 'Almanya'da Türk okulu açılsın' dedi. Merkel'in cevabına çok kızdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yarın başlayacak Türkiye gezisi öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’e ülkesinde Türk lisesi kurulmasına izin vermediği gerekçesiyle sitem etti.

“Merkel’den bu yaklaşımı beklemezdim” diyen Erdoğan, Arap Zirvesi için Libya’ya giderken uçakta gazetecilerin hükümet ile yüksek yargı arasında gerilen ilişkiler konusundaki sorularını da cevapladı.

TÜRKİYE ŞAMAR OĞLANI MI?

Başbakan Erdoğan, “Türkiye şamar oğlanı mı? Türkiye’de Almanca eğitim yapan okullar var. Biz rahatız. Üniversite talebinde bulundular. Beykoz’da 120 dönüm fidanlık yeri veriyoruz. Merkel’den bu yaklaşımı hiç beklemezdim. Merkel’e bu düşüncelerimi ileteceğim” dedi.

MERKEL NE DEMİŞTİ?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Alman “Die Zeit” gazetesine verdiği demeçte önerdiği gibi Almanya’da Türk liselerinin açılması fikrini benimsemediğini belirtti.

Başbakan Merkel, “Passauer Neue Presse” gazetesine yaptığı açıklamada, “Bence bu fikir bizi ileriye götürmez, çünkü temelde Türk kökenli çocuklar ve gençler bizde Alman okullarına gitmeli. Buradaki Türk çocuklarının Türk lisesine gitme fikrini benimsemiyorum” şeklinde konuştu.

Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Meclis Üyesi Serkan Tören de “Erdoğan’ın, Almanya’da yaşayan Türklere bu önerisi ile hizmet ettiği konusunda şüphesi olduğunu” belirterek, “aksine Türkçe konuşulan ailelerde çocukların bir an önce Almanca eğitim görmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini” söyledi