Erdoğan’dan rest: Seyirci kalmayız

Irak ve Kerkük'teki gelişmelere seyirci kalmayacaklarını belirten Başbakan Erdoğan Baykal'ı "rol yapmakla" suçladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, hem partisinin grup toplantısında hem de MYK’da (Merkez Yürütme Kurulu) gündemini Irak ve Kerkük’teki gelişmeler oluşturdu. Başta ABD olmak üzere Iraklı Kürt liderler ve CHP lideri Deniz Baykal’a yönelik eleştirisinin dozunu artıran Erdoğan, rest çekerek Irak ve Kerkük’teki gelişmelere seyirci kalmayacaklarını vurguladı. Erdoğan, Baykal’ın, “Irak’a asker göndermek için tezkere getirin destek olalım” önerisini “Bu işin siyasetini yapıyor, ön almaya çalışıyor, rol yapıyor” diye değerlendirdi. Baykal’ın elinde bilgi olmadan konuştuğunu belirten Erdoğan, “Bu adımların atılış şekli de haritası da artık özellikle iç içe olanlar tarafından vakti saati geldiğinde açıklanır” dedi. Erdoğan, Kerkük fotoğrafının sıkıntılı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

POLİTİKAMIZI BELİRLERİZ

* Tribünden seyretmek: Bazıları Türkiye’yi Irak’a komşu ülke olarak değerlendirirken, sadece tribünden seyreden bir ülke veya seyretmesi gereken bir ülke konumuna getirmek istiyorlar. Kusura bakmasınlar, dün sıkıntıya düştükleri zaman Türkiye’ye ‘Ne olur gelin de bizim şu derdimizi halledin’ diyenler, şimdi bu ifadeyi kullanma durumuna düşüyorlar. Bizim Irak’la olan komşuluk haklarımız öyle sıradan bir ülkenin haklarına benzemez.

* İzin almayız: Türkiye olarak bir yerlerden izin alarak düşüncelerimizi açıklayacak değiliz. Biz kendi politikamızı kendi içimizde belirleriz. Düne kadar hukuku bu derece ileride olanların şimdi Türkiye aleyhinde bazı şeyleri konuşmaları kabul edilebilir değildir.

* Kanıma dokunuyor: 500 bini aşkın peşmergenin Güneydoğu Anadolu’da kaldığı o yıllarda ben bir genç olarak TIR’larla, kamyonlarla o bölgeye ilaç, gıda taşıyordum. Şimdi kalkıp da bu tür açıklamaları yapmaları hazmedilir bir şey değildir. O zaman bir zulümle karşı karşıyaydılar ve elimizden gelen bütün desteği Türkiye olarak verdik. Şimdi bu tür açıklamalar duymak, gerçekten bizi rahatsız ediyor ve kanımıza dokunuyor. Irak’ta güvenliğin tesisi için bugüne kadar her katkıyı yaptık, bundan sonra da devam edeceğiz. Ama tek taraflı iyi niyet yeterli olamamaktadır. Türkiye Kerkük’te Türkmen akrabalarımıza, Arabına, Şiisine, hepsine yönelik gelişmeler karşısında kayıtsız kalmayacaktır.