Erdoğan’dan Suudilere yatırım daveti

Başbakan Erdoğan, Cidde Ekonomik Forumu'na katılmak için gittiği Cidde'de bir araya geldiği Suudi işadamlarından, Türkiye'ye yatırımlarını artırmalarını istedi.

İşadamlarına gerçekleştirdikleri reformlarla Türkiye’nin küresel sermaye için cazip bir ülke haline geldiğini anlatan Başbakan Erdoğan, güçlü bir ekonomide güven içinde çalışan bir özel sektörün varlığının sadece ekonomik bir istikrar ve refaha ulaşmakta değil, barış ve güvenliğin idamesinde de önemli bir unsur olduğunu söyledi.

Cidde Ekonomik Forumu’na katılmak için Suudi Arabistan’da bulunan ve dün Riyad’da gerçekleştirdiği temaslarının ardından Cidde’ye geçen Erdoğan, Hilton Oteli’nde Türk-Suudi İş Konseyi toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, konuşmasında üretken ve güçlü bir özel sektöre sahip olmanın önemine işaret etti. “Ekonomik kalkınmışlık güç dengelerinde belirleyici bir faktördür” diye konuşan Erdoğan, bu yüzyılda güçlü ve saygın devlet olmak için de üretken ve güçlü bir özel sektöre sahip olunması gerektiğine değindi.

“Son yıllarda ülkemiz ekonomisi hızlı ve güçlü bir dönüşüm sürecinde geçirmektedir. Ekonominin bir çok sektöründe muazzam bir açılım ve atılım gerçekleşmektedir.” diyen Erdoğan, son 4 yılda yüzde 30 oranında bir büyüme hızı yakalandığının altını çizdi. Erdoğan, bu süreç içerisinde özelleştirme sürecinin hızlandırıldığını, mali piyasalardan başlayarak tarım, sosyal güvenlik, bankacılık, enerji ve telekomünikasyon sektörlerinde önemli özelleştirmeler yapıldığını dile getirdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, yaşanan gelişmeleri ise “4 yıl öncesinden geriye dönmek üzere yeni yılda 87 milyar dolarlık özelleştirme yapılırken, son 4 yılda 20 milyar dolarlık bir özelleştirme gerçekleşmiştir. Enflasyonla mücadelede kalıcı başarı sağlanmış, 4 yıl öncesinde yüzde 30 civarında olan enflasyon bugün tek haneli rakamlara inmiştir. Bütün bu başarılar özel sektörümüz ile birlikte elde edilmiştir.” diye aktardı.

Konuşmasında Suudi Arabistan ile ilişkilere de değinen Başbakan Erdoğan, son 4 yılda kaydedilen gelişmelerin takdire değer olduğunu belirtti. Erdoğan, konuşmasına “Orta Doğu bölgesinin önde gelen iki ekonomik gücü olan Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler her geçen gün artmakta ve çeşitlenmektedir. Bunu daha üst seviyeye çıkartacak potansiyele sahip olduğumuzu biliyorum. Bunu gerçekleştirmemek için hiç bir sebep yok. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2002 yılı sonu itibariyle 1 milyar 350 milyon dolarken, 2005 yılı sonunda 3 milyar doları aşmıştır. Kral hazretlerinin Türkiye ziyaretinde de bunu ifade etmiştik. İnşallah hedef çok kısa sürede 7 milyar dolara ulaşmaktır.” diye devam etti. Konuşmasında Türkiye’deki yatırım ortamının kaydettiği gelişmeler hakkında da bilgi veren Erdoğan, “Uluslararası alandaki konumu ile doğru orantılı olarak bugün Türkiye ekonomik alanda dünyanın her ekonomisinde etkin bir role sahip.” dedi.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri düzenleyen hukuki altyapının tamamlanma noktasına geldiğini de değinen Başbakan, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının da hayata geçmesiyle özel sektörün önünün açılmasında önemli bir gelişme sağlanacağını dile getirdi. Erdoğan, “İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik mevcut siyasi iradeden bir sinerji ortaya çıkarmalıyız. Bu da ancak özel sektörün katkısıyla mümkün olacaktır. Başbakan olarak bizzat aksamalarla ilgilenmeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan’da Ziraat Bankası’nın şube açması konusunda girişimlerin sürdüğünü belirtti.

Toplantıda bir konuşma yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da Türk ekonomisi hakkında bilgi verdi. İslam dünyasının ilk büyük yüz şirketi belirlendiğini ve bunlar arasında 25 Türk şirketinin yer almasının Türkiye’nin ekonomik dinamizmini gösteren bir örnek olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, hedeflenen 7 milyar dolarlık ticaretin karşılıklı olması ve ticaret dengesinin sağlanmasının da ana hedef olarak ortaya konulmasının gerekli olduğunu kaydetti.