Erdoğan’dan TRT’ye sipariş soru iddiası

"Bana doğalgaz zammını sorsunlar" yazılı notu, yetkilinin TRT muhabirine ilettiği iddia edilmişti. Doğru mu?

Başbakan Erdoğan’ın bir yetkiliye, üzerinde, “Bana doğalgaz zammını sorsunlar” yazılı bir not uzattığını, yetkilinin de bu notu TRT muhabirine ilettiği iddia edilmişti. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’den cevap geldi.

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sorduğu, ‘sipariş soru’ konulu yazılı soru önergesine, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç aracılığıyla TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’den cevap geldi. Şahin, “Muhabirin, maksadını aşarak bir yanlış anlamaya sebep olduğu değerlendirilmektedir” dedi.

DSP’li Yağız, Başbakan Erdoğan’a 5 Şubat 2010’da, ‘sipariş soru’ konulu yazılı soru önergesi yöneltti. Önergeye, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç aracılığıyla TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’den 5 Mart 2010’da cevap geldi. Şahin’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Önergede bahsedilen basın toplantısındaki haberde adı geçen muhabirin, özel sektörde (NTV) görev yaptığı dönemde edinmiş olduğu çalışma usulü ve haber kaynaklarıyla güvene dayalı ilişkisi nedeniyle maksadını aşarak bir yanlış anlamaya sebep olduğu değerlendirilmektedir.

TRT, 2954 sayılı Kanun’un Yayın Esaslarına dair hükümleri çerçevesinde tarafsız yayın yapmakta olan bir kamu yayın kuruluşu olup, yayınlarında herhangi bir kişi, kurum veya kuruluşun telkini söz konusu değildir.”

-‘SİPARİŞ SORU’ NEYDİ?-

DSP’li Yağız, Odatv’nin, görüntülerini de yayımladığı bir haberinde, Başbakan Erdoğan’ın, Bulgaristan Başbakanı ile birlikte yaptığı basın toplantısı sırasında bir yetkiliye, üzerinde, “Bana doğalgaz zammını sorsunlar” yazılı bir not uzattığını, yetkilinin de bu notu TRT muhabirine ilettiği iddialarını gündeme getirdi. Yağız olayı şöyle hatırlatı:
“TRT muhabirinin, yanlış anlama sonucu sizin yerinize, Bulgaristan Başbakanı’na, ‘Sayın Borisov Türkiye’ye sattığınız doğalgaza zam yapacak mısınız’ diye sorduğu belirtildi.

Türkçe sorunun çevrilmesinin ardından Bulgar Başbakan şaşkına dönüyor, çünkü Türkiye’ye doğalgaz satmıyorlar. Doğal olarak da verilecek bir cevabı yok. Bir sessizlikten sonra Tayyip Erdoğan hemen devreye girmek zorunda kalıyor. ‘Soru yanlış oldu’ diyor. Ve Başbakan Erdoğan, tüm bu skandala rağmen ‘soruyu’ cevaplıyor.”

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, bu gelişmeler üzerine Başbakan Erdoğan’a yazılı yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

“Odatv’nin gündeme getirdiği bu iddia doğru mudur? Doğru ise Başbakan olarak, TRT muhabirine soru sipariş etmenizi, basın özgürlüğü ile bağdaştırabilmek mümkün müdür? Bu iddianın, söz konusu muhabiri medyada tartışılan kişi hâline getirdiği, dolayısıyla kişiliğinin, meslekî onurunun zedelenmesine sebep olduğu ifade edilmektedir. Muhabiri, böyle bir duruma düşürmeye hakkınız var mıdır? Bu tür sipariş soruları başka toplantılarda da TRT veya başka medya kuruluşlarının muhabirlerine verdiğiniz olmuş mudur?”