Erdoğan’ın Avukatı Liderlik Peşinde

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Kadir Kartal, kamuoyuna ‘paşaların partisi’ olarak yansıyan Müdafaa-i Hukuk Hareketi’nin kuracağı partinin genel başkanı oluyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Kadir Kartal, kamuoyuna ‘paşaların partisi’ olarak yansıyan Müdafaa-i Hukuk Hareketi’nin kuracağı partinin genel başkanı oluyor.

Geçtiğimiz günlerde bin 500 kişiyle ilk toplantısını yapan hareket, 20 Ocak’ta resmen partileşecek. Siyasete soyunan Kadir Kartal, Erdoğan’ın yanı sıra ünlü isimlerin avukatlığını yaparak gündeme gelen bir hukukçu. Terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın yargılandığı davada bin 212 şehit yakınının müdahil avukatlığını yapan Kartal, ünlü kabadayı Sedat Peker, Çeçenlere destek verme iddiasıyla Swissotel’i basan Mehmet Emin Tokcan ve 28 Şubat döneminde yargılanan cüppeli Ahmet Hoca lakaplı Ahmet Ünlü’yü de mahkemelerde savunmuştu. Kartal’ın liderliğini yapacağı partinin emekli orgeneral Hurşit Tolon ve bazı emekli generallerce desteklendiği ileri sürülüyor. Ancak, Kadir Kartal bu iddiaları reddediyor.

Kuracağı partiyi Zaman’a anlatan Kadir Kartal, eski müvekkili Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ‘ülkeyi iyi yönetememek’le suçluyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasında savunduğu Erdoğan’ın, iktidardaki icraatlarıyla savunulacak bir tarafının kalmadığını öne süren Kartal, eski müvekkili için “Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Durumu işler acısı.” ifadesini kullanıyor. Kartal, siyasete giriş nedenini ise “Millete olan borcumu ödemek istiyorum.” şeklinde özetliyor. Ülkenin durumunu anlatırken “Türkiye üç koldan kuşatılmış. Emperyalizmin gezdiği bir ülke olmuşuz. Ortak paydada buluşmak yerine, ‘mozaik, alt kimlik’ de ne demek? Bu anlayış, 3-5 yıl sonra kötü sonuçlar doğurabilir.” görüşünü dile getiriyor.