Erdoğan’ın ‘CHP’den daha sosyal demokratız’ sözleri

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Başbakan Erdoğan'ın 'Biz CHP'den daha sosyal demokratız' şeklindeki sözlerine karşılık, bu tür açıklamaların erken seçim sinyali olduğu değerlendirmesinde bulundu.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Ali Topuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu yaptığı açıklamalara cevap verdi. Başbakan Erdoğan’ın son zamanlarda her fırsatta CHP’ye sataştığı, CHP hakkında mesnetsiz ve yersiz iddialarda bulunduğunu ifade eden Topuz, bu tür açıklamaların erken seçim sinyali olduğunu kaydetti. Başbakan’ın sözünü ettiği konuların

ancak seçim dönemlerinde gündeme gelecek konular olduğunu savunan Topuz, “Başbakan’ın söyleminde bir erken seçim hazırlığı içinde olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın “CHP’den daha sosyal demokratız” şeklindeki sözlerine cevap veren Ali Topuz, sosyal demokratlığın ideolojik bir kavram olduğunu, böyle bir ideolojinin de hiçbir zaman dini hareketle bağdaşmayacağını kaydetti. Topuz, “Bütün kişiliği dini hareketle bütünleşen birinin sosyal demokrat olması kolay değildir. Başbakan Erdoğan’ın sosyal demokrasi ve sosyal devletten bahsetmeye hakkı yoktur” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın önce sosyal demokrasinin kurallarını öğrenip ondan sonra konuşması gerektiğini belirterek, “Siz emeklinin, yoksulun, fakirin sırtına bindiniz. Sonra da ‘biz CHP’den daha sosyal demokratız’ diyorsunuz. Caddi canım sende… Kim inanır size?” şeklinde konuştu.

Hükümetin attığını iddia ettiği milli gelirdeki artışın köylüye, işçiye, memura, esnafa yansımadığını anlatan Ali Topuz, örnek olarek kendini gösterdi. Milletvekili olduğu günden bu yana maaşının aynı seviyede olduğunun altını çizen Topuz,”Benim maaşım artmadığına göre, benim üzerinden artmış görünün 2 bin 500 dolar kimlerin cebine gitti? Bunun hesabını versin Sayın Başbakan” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın ”80 yıllık bedeli bu iktidar ödüyor. Bunun ciddi ekseriyetinde CHP vardır” şeklindeki sözlerini de eleştiren Ali Topuz, Başbakan’ın ’80 yılın bedelini biz ödüyoruz’ demenin siyasal etikle ne ilgisi vardır? Sizde zerre kadar siyasi etik yerleşmiş olsaydı Atatürk ile başlayan, bugüne kadar gelen 80 yıllık dönemi bir çırpıda bu şekilde suçlayamazdınız, zerre kadar etikten unsur bulunmuş olsaydı.Siz, gizli gündeminizdeki konuları açığa çıkartıyorsunuz. Sizin Cumhuriyet’le bir hesabınız var. Cumhuriyet’e karşı bir düşmanlığınız var” şeklinde konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, başbakan Erdoğan’ın, açıkça Cumhuriyet karşıtı bir düşüncenin temsilcisi olduğunu savunarak, “Sizin kılığınıza kıyafetinize bakıldığı zaman batılı gibi görülen yapınız, kafanızın içine ve yüreğinize bakıldığı zaman hiç de öyle görünmemektedir. Sayın Başbakan’ın kişiliğinin geliştiği dönemde hangi düşüncelere sahip olduğu, Cumhuriyet’e, laikliğe hatta Atatürk’e ve Atatürkçü düşünceye karşı hangi olumsuz düşünceleri taşıdığı çeşitli örnekleriyle kitaplarda, dergilerde yazıldı” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin dini istismar ederek siyaset yaptığını ileri süren Topuz, “Bu zihniyetin Cumhuriyet tarihinin bir döneminde ”takunyacılar” olarak biliniyor. Sayın Başbakan Erdoğan ve hükümetini bir takunyalı iktidar olarak görüyorum” dedi.