Erdoğan’ın imâ ettiği PKK yasasına Toptan karşı çıktı

Başbakan Erdoğan'ın imâ ettiği düşünülen "PKK'lılar için pişmanlık yasasına" Toptan karşı çıkıyor.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, şu ana kadar terör olaylarına hiç karışmamış, terör örgütünün salt üyesi olanların Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 221. maddesinden yararlanmalarını öğütlediğini belirterek, “Bu yeni bir hak yasası, yeni bir Pişmanlık Yasası çıkarmak anlamına gelmez. Yeni bir Pişmanlık Yasası çıkarmaya da zaten gerek yok” dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Jassim M. Al-Kharafi’nin resmi davetlisi olarak, beraberindeki parlamento heyeti ile birlikte Kuveyt’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toptan, bir gazetecinin, “Başbakan’ın pişmanlık yasasıyla ilgili sözleri var? Her ne kadar hükümet cephesinden af ve pişmanlık olmadığına dair açıklamalar da gelse sizin sözleriniz vardı bu doğrultuda. Bu konuya bir açıklık getirir misiniz?” şeklindeki sorusu üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:

“2005 tarihinde yürürlüğe giren yeni TCK’nın 221. maddesi terör olaylarına karışmamış terör örgütü üyelerinin, örgüt üyelerinin altını çizmek lazım. Terör olaylarına önderlik yapmamış, terör örgütü üyelerinin bu hükümden yararlanması mümkün. Sayın Başbakan’ın kastettiği zannediyorum, şu anda yürürlükte olan TCK’nın 221. maddesidir. O nedir? Daha önce çıkarılan pişmanlık yasalarının daimi hale gelmesine benzer bir düzenlemedir. O nedenle şu ana kadar terör olayına hiç karışmamış, terör örgütünün salt üyesi olanların 221. maddeden yaralanmasını öğütlüyor sayın Başbakan. Bu yeni bir hak yasası, yeni bir Pişmanlık Yasası çıkarmak anlamına gelmez. Yeni bir Pişmanlık Yasası çıkarmaya da zaten gerek yok.”

Toptan, “Bir siyasi partinin genel başkanı da Avrupa Parlamentosu’ndaki konferansa katılmıştı ve burada Türkiye aleyhine özellikle terör örgütünü öven açıklamaları çıkmıştı. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Orada söyleyecek çok fazla bir şey yok. Yalnız başta Avrupa Birliği olmak üzere Türkiye’nin terörle mücadelesinin çok iyi anlaşıldığı bir dönemi idrak ediyoruz. Şimdi bütün dünya, böylesine bir doğru etrafında birleşmişken yeniden teröre sempati duymak anlamına gelebilecek olan davranışlardan herkesin dikkatle kaçınması lazım. Hele bunu parlamentoda grubu bulunan bir siyasi partinin genel başkanı yapıyorsa onun daha da dikkatli olması lazım gelir. Tabi ben sözlerini değerlendirmem. O, gerek görüyorsa savcıların, soruşturmayı yapacak olanların işidir.”