Erdoğan’ın Org. Büyükanıt’ı tehdit ettiği iddia edildi

Fikri Sağlar köşe yazısında Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe’de Büyükanıt'a şantaj yaptığını iddia etti.

Eski Bakanlardan Fikri Sağlar köşe yazısında Başbakan Erdoğan’ın Dolmabahçe’de , bayan Büyükanıt’ın harcamalarını içeren bir dosyayı Genelkurmay Başkanı’nın önüne koyduğunu ve tehdit ettiğini iddia etti.

Başbakan Erdoğan’ın, 2007 Mayıs ayında Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşen ve detayları bilinmeyen görüşmede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a, “eşine ait harcamalara ilişkin bir dosyayı önüne koyduğu” ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Erdil Paşa’nın başına gelenlerin Büyükanıt’ın başına da gelebileceği imasında bulunduğu iddia edildi. İddia, eski Kültür Bakanlarından Fikri Sağlar’ın Birgün Gazetesi’ndeki köşe yazısında yer aldı. Sağlar, Büyükanıt’a “şantaj” yapıldığı iddiasını Birgün Gazetesi’nde önceki gün çıkan köşe yazısındaki şöyle aktardı:

‘DOSYANIN İÇERİĞİ ÜRKÜTÜCÜ’

“AKP’yi yakından bilen bir hukuk adamının bir iddiasını dile getirmek istiyorum. Herkesin merak ettiği Başbakan ile Büyükanıt’ın Dolmabahçe görüşmesi ilgili bilgi!.. Başbakan bu görüşmede; Bayan Büyükanıt’ın yapmış olduğu harcamaları içeren bir dosyayı Genelkurmay Başkanı’nın önüne koymuş. Dosya içeriği son derece ürkütücüymüş. Böylece, bu dosyanın ortaya çıkması halinde tıpkı Erdil Paşa’nın başına gelenlerin Büyükanıt’ın da başına gelebileceği ima edilmiş!..

O günden sonra Büyükanıt, Başbakanı ve AKP’yi doğrudan hedefleyen açıklamalardan kaçınmış. Görev süresinin uzatılmasını istememesinin altında yatanın da ”bu neden“ olduğu iddia ediliyor.”

‘ŞENER’İN DE ÖNÜ BENZER BİÇİMDE KESİLDİ’

Sağlar, aynı yazıda siyasette yeni oluşum arayışında olan Abdüllatif Şener’in 22 Temmuz seçimlerinde aday olmamasının arkasında da benzer bir olay yattığını öne sürdü.

Sağlar, “Abdüllatif Şener’in Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi askerlerle yaptığı görüşmenin ”tutanakları“ önüne konularak ” seçimlere girmesinin önlendiği“ni savundu.

GAZETEVATAN