Erdogan:’Reform kaçinilmaz hale geldi’

ANKARA - Basbakan Recep Tayyip Erdogan, sosyal güvenlik sisteminde reform yapmanin kaçinilmaz hale geldigini söyledi.

25-30 yil sonra alinmasi gerekecek önlemlerin bugün alinacak önlemlerden daha agir olacagini kaydeden Erdogan “Mevcut sistem, giderek agirlasirken sorunlari gelecek nesillere kendi çocuklarimiza ödetmeyi hükümet olarak, bir baba olarak asla kabul etmiyoruz” diye konustu.

Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK), Basbakan Tayyip Erdogan baskanliginda Basbakanlik yeni binada toplandi. ESK toplantisinda sosyal güvenlik reformu masaya yatiriliyor.Toplantiya, Basbakan Yardimcisi Abdüllatif Sener, Devlet Bakani Ali Babacan, Maliye Bakani Kemal Unakitan, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Murat Basesgioglu, Tarim Bakani Mehdi Eker, Sanayii ve Ticaret Bakani Ali Coskun,Basbakanlik Müstesari Ömer Dinçer, Hazine Müstesari Ibrahim Çanakçi, DPT Müstesari Ahmet Tittik ,Merkez Bankasi Baskani Süreyya Serdengeçti, Özellestirme Idaresi Baskani Metin Kilci, Türk-Is, Hak-Is,DISK, Kamu-Sen ile TOBB,TÜSIAD,MÜSIAD, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Türkiye Isverenler Sendikasi(TISK) ve Türkiye Ziraat Odalari Birligi(TZOB) gibi kuruluslarin temsilcileri katiliyor.

Toplantinin açilis konusmasini yapan Basbakan Erdogan, ülke üzerindeki mali yükü her geçen gün daha da agirlasan sosyal güvenlik sistemini ele alacaklarini kaydetti. Türkiye’deki sosyal güvenlik sisteminin çok karmasik bir yapida olduguna dikkat çeken Erdogan, “Türkiyede 5 farkli sigorta rejimi var. Insanlarin tabi oldugu normlar daginik” dedi. Sistemin diger bir önemli sorunun da gelirlerin giderleri karsilayamamasi oldugunu vurgulayan Erdogan, sosyal güvenlik sisteminin açigini kapatmak için bütçeden ayrilan paranin Gayri Safi Milli Hasila’ya oraninin yüzde 4.5 oldugunu belirtti. Erdogan, bu rakamin finansman açisindan sürdürülemez oldugunu, önlem alinmadigi takdirde ülkenin gelecegini ipotek altina alacagini vurguladi. Türkiye nüfusunungelecek 25-30 yilda yaslanacagini ifade eden Erdogan, “Su anda en önemli avantajimiz genç bir nüfusa sahip olmamiz. Buna ragmen bugün bile sosyal güvenlik sistemi sorunlu. Nüfus yaslandiginda sistemi sürdürmek mümkün degil. 25-30 sene sonra almak zorunda kalacagimiz önlemler simdiden daha agir olacak.” diye konustu. Sosyal güvenlik sisteminin etkilerine hiç bir vatandasin yabanci olmadigini kaydeden Erdogan, hükümetin acil eylem planinda bu konuyu çözmeyi öncelikleri içine aldigini söyledi. Basbakan Erdogan, sosyal güvenlik sisteminin bütüncül bir bakis açisi ile ele alindigini ve kapsamli bir reform programi hazirlandigni belirterek, reform hazirliginin her asamasinda kamuoyunun ve taraflarin görüsünün alindigini kaydetti. Bütün sorunlari sagduyu ve cesaret ile ele aldiklarini kaydeden Erdogan, sosyal güvenlik sisteminin sorunlarini çözme konusunda da ayni kararliligi göstereceklerini vurguladi.

Iktidarlari döneminde ekonominin rayina girdigini ifade eden Basbakan Erdogan, bu hizli iyilesmenin üzerine oturdugu temel kaynagin kamu maliyesindeki disiplin oldugunu söyledi. Erdogan, “Sosyal güvenlik reformunu da bu sürece katki saglayacak en önemli reform olarak görüyoruz” dedi. Basbakan Erdogan, sosyal güvenlik reformundaki öncelikli amacin tüm vatandaslarin kaliteli, ayni standartlarda hizmet almasi ve sistemin mali dengesi saglam bir sekilde tek çati altinda toplanmasi oldugunu ifade etti. Erdogan, reformun diger bir amacini ise yoksullugu engellemek ve toplum üzerindeki etkilerini en aza indirmek olarak açikladi. AB üyelik sürecindeki en kritik süreci astiklarini kaydeden Basbakan Erdogan, sosyal güvenlik konusunda da ciddi adimlar atmanin zamaninin geldigini vurguladi.

-SOSYAL GÜVENLIK REFORMU-

ESK toplantisinda son seklini alacak olan sosyal güvenlik reformu, emeklilik, saglik konulari ile sosyal güvenlik kurumlarini tek çati altinda toplanmasini içeriyor. Sosyal güvenlik reformuna iliskin yasa tasarilari halen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bulunuyor. Tasarinin yasalasmasi IMF ile gözden geçirmenin tamamlanmasi için belirlenen ön kosullar arasinda yer aliyor. Reformun yasal alt yapisi; Sosyal Sigortalar KanunuTaslagi, Genel Saglik Sigortasi Kanunu Taslagi, Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu Taslagi ve Sosyal Yardim ve Primsiz Ödeme Kanunu Taslagi’ndan olusuyor.