Erdoğan’dan ‘bayraklı afiş’ yanıtı

Başbakan Erdoğan, ay-yıldızlı afişlerle ilgili muhalefetin eleştirilerine sert çıktı, doğu ve güneydoğuya asılmadığı iddialarına illeri tek tek sayarak yanıt verdi.

Erdoğan, CHP gelen başkanı Deniz Baykal’ın afişlerle ilgili eleştirilerini yanıtlarken, “Ana muhalefet lideri bayram değil seyran değil afişler nerden çıktı diyor. Belki haberi olmayabilir ama onlar bayram afişi. Okuma yazma bilenler onların bayram ve yeni yıl kutlaması olduğunu görüyorlar. Milletimizle bayramlaşmak için kendilerine mi soracaktık, icazet mi alacaktık” dedi.

Baykal’ın afişlerin doğu ve güneydoğuya asılmadığı yönündeki sözlerini doğu ve güney doğuda afişlerin asıldığı illeri tek tek sayarak yanıtlayan Erdoğan, “Lütfen bir daha öküz altında buzağı aramadan önce iyice araştırsın öyle konuşsun” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın AK Parti tarafından değişik illerde bilboardlara asılan afişlere ilişkin eleştirilerine yanıt verdi. Erdoğan, ’’Çok ilginç ama maalesef bu ifadelerden kurtulamıyor. Çirkin bir alışkanlık. Nedir o ? (Bayram değil, seyran değil bu afiş nereden çıktı?) Bayram günlerini de şaşırmış. Tabi Sayın Baykal, belki haberiniz olmayabilir ama onlar bayram afişiydi’’ dedi.

Erdoğan, AK parti Genel Merkezi’nde düzenlenen İl Başkanları Toplantısının açılışında bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, dün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın yine bir şeyler söylediğini ifade ederek, şöyle konuştu: ’’Çok ilginç ama maalesef bu ifadelerden kurtulamıyor. Çirkin bir alışkanlık. Nedir o ? (Bayram değil, seyran değil bu afiş nereden çıktı?) Bayram günlerini de şaşırmış. Tabi Sayın Baykal, belki haberiniz olmayabilir ama onlar bayram afişiydi. Bayram afişi Sayın Baykal, bayram afişi… Okuma-yazma bilenler zaten onun altında Kurban Bayramını kutladığımızı, yeni yılı kutladığımızı gördüler, görüyorlar. Biz orada bu kutlamayı yaptık, yoksa milletimizle bayramlaşmak için de kendilerine mi soracaktık? Oradan icazet mi alacaktık? Sonra diyor ki, (Bu afişler Türkiye’nin bir bölümünde var bir bölümünde yok). Sayın Baykal, sizin bayramdan bile haberiniz yokken bu afişin hangi illerde olduğunu nereden biliyorsunuz? Sizi fena halde yanıltmışlar. Ayrıca kimsenin aklına gelmeyecek böyle bir ayrım yaparak bölücülük yaptığınızın farkında mısınız?’’

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA AFİŞ ASILAN İLLER

Erdoğan, doğudan batıya, kuzeyden güneye bilboard bulunan bütün illere bu afişlerin asıldığını bildirdi.

CHP Genel Başkanı Baykal’ın ’’Doğu, güneydoğu’’ ifadelerini kullandığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti: ’’Adıyaman’a afişlerimiz asılmıştır. Ağrı’ya, Bingöl’e Bitlis’e, Erzurum’a, Kars’a, Mardin’e, Muş’a Siirt’e Şanlıurfa’ya ve Van’a asılmıştır. Bunların hiçbirinde böyle bir ayrım yapmamız söz konusu değil. Yeter ki, bilboard olsun. Yeter ki, oralar bayram süresi içerisinde herhangi bir firmaya veya kuruma, kuruluşa kiralanmasın. Boş bulduğumuz yer varsa kiraladık ve buralarda afişlerimizi astık, bayram tebriğini yaptık. Lütfen bir daha öküz altında buzağı aramadan önce umarım iyice araştırıp öyle konuşursunuz.’’

Başbakan Erdoğan, 61 ilde bilboardlar bulunup anlaşma yapıldığını ve buralara afişlerin asıldığını kaydetti.Erdoğan, ’’Batı illerimizde aslında hiç bilboard yoktu. Bazı illerimizde rezervasyonlar önceden dolu olduğu için ne yazık ki, asılamamıştır. Bunlar da bulundukça bayram tebriğimizi yapma fırsatını bulduk ve afişlerimiz oralarda da bilboardlara girmiştir’’ diye konuştu. 2007 yılının Türkiye için çok önemli bir seçim yılı olduğunu anlatan Erdoğan, ’’Genel seçim milletten aldığımız vade dolduğunda, görev süremiz sona erdiğinde, yani yapılması gereken zamanda yapılacak. Bugüne kadar AK Parti’nin farkını, değişik siyasetini, ülkemize, milletimize kazandırdıklarını, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini insanlarımıza anlatmamız gerekiyor. Ben milletimizin hakkaniyet duygusuna her zaman güvendim, güveniyorum. Bize düşen, son dönemde attığımız tarihi adımları, aldığımız mesafeleri, Türkiye’nin nasıl bir karanlıktan çıkarak, bugün nasıl bir aydınlık ufka doğru ilerlemekte olduğunu çok iyi görüyoruz ve gelişmeler bunu anlatmaktadır’’ diye konuştu.

GÜNDELİK POLEMİKLER

Erdoğan, gündelik polemiklere cevap yetiştirmenin, her sataşana bir karşılık vermenin, Türkiye’ye yıllar kaybettirdiğini ifade ederek, boş tartışmaların, ucuz polemiklerin, demokratik hazımsızlıkların parçası olmak gibi bir lükslerinin bulunmadığını söyledi.

Erdoğan, ’’Biz insanımıza daha iyi bir gelecek kazandırmanın gayreti içindeyiz. Onun için sizlerden dik durmanızı, dirayetinizi korumanızı ve heyecanınızı asla kaybetmemenizi istiyorum’’ dedi. Erdoğan, iki çeşit afiş çıkarıldığını, bir tanesinde fonda Türk Bayrağı’nın olduğunu, diğerinin ise farklı bir afiş olduğunu kaydetti. Erdoğan, her iki afişte de Kurban Bayramı ve yeni yılın kutlandığını söyledi.