Ereğli’deki Japon gelin el sanatlarına merak saldı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, Japon gelin Yukiko Ogawa, Anadolu Meslek Lisesi'nde nakış, dantel, kanaviçe, kumaş boyama gibi el sanatları kursuna gidiyor.

Eşinin işinden dolayı 1 senedir de Ereğli’de ikamet eden Japon gelin, ülkesinde el sanatlarıyla uğraşıyormuş. Türkiye’ye gelince de, Türk el sanatlarıyla ilgilenmek istemiş. Japonya’da, el sanatları konusunda eğitim aldığını anlatan Ogawa, “Türkiye’de de el sanatlarına hayran kaldım. Bunun içinde kursa yazıldım.” dedi.

Ogawa, her türlü el sanatlarını yapabildiğini belirterek, şöyle devam ediyor: “Ben kurs sayesinde her türlü nakış, dantel , kanaviçe gibi el sanatlarını yapabilir hale geldim. Bu öğrendiklerimi bende Japonya da ki arkadaşlarıma öğretiyorum. Bu da zevk veriyor bana.” Yukiko Ogawa, ayrıca, eşinin de kendisine el sanatları konusunda destek verdiğini ve ileride yaptığı el sanatlarını sergilemek istediğini de anlatıyor. Japon gelin Yukiko Ogawa, Türk insanını çok sıcak kanlı bulduğunu ve Türkiye’yi kendi vatanı gibi gördüğünü söylüyor.

Japon gelinin kursiyer arkadaşları da, Ogawa’nın çok becerikli olduğunu ve kendisinden Japon dilini öğrendiklerini belirtiyorlar.