‘Ergene su değil kahır ve keder akıtıyor’

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, kanayan yara haline gelen Ergene nehrinin su yerine kahır ve keder akıttığını söyledi.

Kaçak kömür kullanımından dolayı hava kirliliğinin Tekirdağ’da had safhada olduğunu açıklayan bakan Pepe, yapılan ölçümlerin, olması gereken değerlerin çok çok üzerinde olduğuna işaret etti.

Tekirdağ’ın Marmara’nın incisi olduğunu ifade eden Bakan Pepe, birçok değeri bağrında yaşatan ilin havasının ve suyunun temiz tutulması için hiçbir yatırımdan kaçınılmaması gerektiğini dile getirdi.

Bölgeyi ve Tekirdağ’ı her yönüyle çok iyi tanıdığını söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, kanayan yara haline gelen Ergene nehrinin su yerine kahır ve keder akıttığını vurguladı. Yıllardır bir çözüme ulaştırılamayan nehrin suyunun tamamen çamura döndüğünü söyleyen Bakan, “İnsanın eli kirlense su ile temizler, peki insanın kullandığı su kirlenirse ne ile temizlenir?” diye sordu.

Salonda bulunan gazeteciler, “Çevre eski bakanı da Tekirdağlı idi” hatırlatması üzerine bakan Pepe, “Ben, eski bakan bilmem, kimseyi suçlamıyorum. Ama birileri göz yummasaydı Ergene bu hale gelmezdi” dedi.