Ergenekon davası Silivri’de görülebilir

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in Silivri Cezaevi'ni gezmesi 'Ergenekon Davası için yer mi aranıyor?' sorusunu akıllara getirmişti. Antalya'da bulunan Adalet Bakanı Şahin, konuya bugün açıklık getirdi.

Adalet Bakanlığı olarak kendilerinin bir çalışması olmadığını ifade eden Şahin, davaya bakacak mahkemenin bu yönde bir arayış içinde olduğu imasında bulunarak, “Belki şu anda DGM yerine işlere bakan ağır ceza mahkemelerinin salonu Silivri kadar geniş olmayabilir. Orayı tercih edebilirler. Sanıkların da orada kalması halinde getirip götürme işi de kolay olabilir diye düşünmüş olabilirler. O tamamen mahkemenin kendi takdiridir.” dedi.

Şahin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın gazeteci Eyüp Can’a yaptığı açıklama hakkında ise şöyle dedi: “Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kendi ülkesindeki demokrasinin daha da genişlemesi, temel hak ve özgürlüklerin sınırlarının, standartlarının artmasını arzu eder. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Böyle bir soruyu yönelttiğiniz her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı aynı şeyleri söyleyecektir.”

Adalet bakanı Mehmet Ali Şahin Antalya’dan ayrılmadan önce gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Silivri Cezaevi’ni gezdiği hatırlatılarak “Ergenekon davası için yer mi aranıyor?” şeklindeki soruya Şahin şu cevabı verdi. “Adalet Bakanlığı olarak bizim böyle bir çalışmamız yok ama dava açıldığında davayı görecek olan mahkeme sanıkların fazla olması nedeniyle başka yerde de bu davayı görme ihtiyacı duyabilir. Zannediyorum ilgili mahkemenin bu konudaki bir arayışıdır. Çünkü Silivri Ceza İnfaz Kurumları bünyesinde duruşmaların orada yapılmasına imkan sağlayacak çok geniş bir salon da yapılmıştı. Belki şu anda DGM yerine işlere bakan ağır ceza mahkemelerinin salonu Silivri kadar geniş olmayabilir. Orayı tercih edebilirler. Sanıkların da orada kalması halinde getirip götürme işi de kolay olabilir diye düşünmüş olabilirler. O tamamen mahkemenin kendi takdiridir.” diye konuştu.

Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın gazeteci Eyüp Can’la konuşmasında dile getirdiği “Eyüp Bey inanın çıkacak karar ne olursa olsun. Göreceksiniz hem demokrasimiz hem laikliğimiz hem de hukukumuz bu süreçten çok daha güçlenmiş olarak çıkacak. Ve yine inanın bu söylediğim temenni değil!” sözleri hatırlatılarak, kendisinin bu beyanı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine “Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kendi ülkesindeki demokrasinin daha da genişlemesi, temel hak ve özgürlüklerin sınırlarının, standartlarının artmasını arzu eder. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Böyle bir soruyu yönelttiğiniz her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı aynı şeyleri söyleyecektir. Demokrasi daha da dar kalıplara hapsedilsin, temel hak ve özgürlük sınırı daha da daraltılsın diye kimse düşünemez bu çağda.” dedi.