‘Ergenekon istihbaratı yok’ demişti ama…

Ergenekon davasının sanığı Ali Tapan “Ergenekon ve başka örgütle ilgili istihbaratımız yoktur” demiş.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen Erzincan’daki Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Ali Tapan’ın Kasım 2009 tarihinde soruşturmayı yürüten savcılığa, kendilerine 2008- 2009 tarihleri arasında Ergenekon örgütü ya da başka terör örgütleriyle ile ilgili bir ihbar gelmediği bilgisi verdiği ortaya çıktı. PKK ihbarını söylememiş Tapan’ın savclığa “ihbar yoktur” bilgisini verdiği bir yıllık dönem içerisinde Kemah’ta PKK tarafından döşenen mayının patlaması sonucu biri yarbay dokuz asker yaşamını yitirmişti. 11 Ağustos 2008 tarihinde gerçekleştirilen saldırıdan bir gün önce üç köylünün, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Müdürü Binbaşı Nedim Ersan’ı telefonla arayıp PKK’lıları ihbar ettikleri belirlenmişti. Halen Erzincan’daki Ergenekon davasından tutuklu olan Erzincan Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ersan, köylülerle yaptığı telefon görüşmelerini kabul etmişti.

Bize ihbar gelmedi

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan iddiananemin eklerinde yer alan Ali Tapan imzalı belgede, Erzurum Cumhuriyet Savcılığı’nın Ergenekon örgütü ile ilgili istihbarat talebine cevap veriliyor. 6 Kasım 2009 tarihli gizli ibareli belgede şunlar alıyor: “2008-2009 yıllarında gerek iddia olunan Ergenekon terör örgütü gerekse başka terör örgütleriyle ilgili olarak komutanlığımıza intikal etmiş ihbar bulunup bulunmadığı konusunda bilgi ve belge istenilmiştir. Komutanlığımız kayıtlarında yapılan incelemelerde bahse konu olan terör örgütleriyle ilgili soruşturma konusu bir olay, ihbar ve şikâyetinin bulunmadığını arz ederim.”

Ali Tapan, Erzurum Başsavcılığı tarafından Ergenekon soruşturması kapsamında alınan ifadesinde ise, Jandarma’nın haftalık istihbarat değerlendirme toplantılarına başkanlık ettiğini belirtiyor.

TARAF