Ergenekon sanığı Gülaltay duruşmada Yıldırım’a saldırdı

Ergenekon ana davasında tutuklu sanıklardan Semih Tufan Gülaltay, sanık Osman Yıldırım'a saldırmaya kalktı.

Ergenekon ana davasında tutuklu sanıklardan Semih Tufan Gülaltay, jandarmalar arasında oturan sanık Osman Yıldırım'a saldırmaya kalktı. Osman Yıldırım'ın oturduğu yerden, sözlü talepte bulunan Mehmet Demirtaş'a yönelik küfür etmesinin ardından yaşanan olay sırasında bazı sanıklar ile jandarmanın, Gülaltay ile Yıldırım'ın arasına girdiği gözlendi. Gülaltay, görevli jandarmalar tarafından duruşma salonundan çıkarıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon ana davasında yaşanan tartışmaların ardından peşpeşe verilen araların ardından duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Demirtaş'ın talebi ile devam edildi.

Küçük bir hesapla 12 ayda toplam 6 saat konuşmalarına müsade edildiğini belirten Demirtaş, "Burada en küçüğünüz olarak sayın mahkeme heyetine itidale davet ediyorum." dedi. Demirtaş, mahkeme heyetini daha önce aldığı kararlar ve dinlenen tanıklardan örnekler vererek eleştirdi. Mahkeme Başkanı Hasen Hüseyin Özese, Demirtaş'ı da "Mahkeme heyetine hakaret anlamına gelecek sözler söylememeye dikkat edin." diyerek uyardı. Demirtaş, "Bunları siz yaptınız efendim. Yaptıklarınızı anlatıyorum." dedi.

Demirtaş'ın, dava kapsamında dinlenen tanıklar hakkında ağır sözler söylemesi üzerine sanık Osman Yıldırım Demirtaş'a "Terbiyeli ol lan.." diye bağırdı. Demirtaş'ın, sanık Osman Yıldırım'a yönelik "Yemleyin onu." demesi üzerine de Yıldırım'ın sanık Demirtaş'a hitaben küfür ettiği gözlendi.

Bunun üzerine sanıklardan Doğu Perinçek, mahkeme heyetine 'Siz nasıl hakimsiniz? Adam küfür ediyor. S…… diyor' diye bağırdı. Aynı anda sanıklardan Semih Tufan Gülaltay, sanık Osman Yıldırım'ın üzerine saldırdı. Ancak bazı sanıklar ile görevli jandarmalar Yıldırım ile Gülaltay'ın arasına girdi. Güçlükle zaptedilen Gülaltay, görevli jandarma personeli tarafından zor kullanılarak salon dışına çıkarıldı. Diğer sanıkların itirazı üzerine Osman Yıldırım da mahkeme başkanı tarafından dışarı çıkarıldı.

Sanık Demirtaş, mahkeme başkanı Özese tarafından, "Mahkeme heyetine yönelik hakaret etmeyin." şeklindeki sözleriyle sık sık uyarıldı. Bu uyarıların ardından Demirtaş, "O zaman son sözümü söylüyorum. Varlığım Türk varlığına armağan olsun." dedikten sonra yerine oturdu.

ZAMAN