‘Ergenekon sanıklarını ziyaret’ kavgası!

Ergenekon tutukluları Mehmet Haberal ile Fatih Hilmioğlu'nu cezaevinde ziyaret tartışması yaşandı.

Komisyon Başkanı Zafer Üskül ile CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin arasındaki tartışma sırasında BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal’ın üzerine su döküldü.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Üskül Başkanlığı’nda toplanarak, kurulan 3 ayrı alt komisyonun raporunu ele aldı. Toplantıda CHP’li Melik Ejder Özdemir ile CHP Mersin Milletvekili Ahmet Ersin, Ergenekon tutukluları Mehmet Haberal ile Fatih Hilmioğlu’nu cezaevinde ziyaret etmek isteklerini dile getirdi. Bu talebi yargıya müdahale olacağı gerekçesiyle kabul etmeyen Üskül ile Ersin arasında tartışma yaşandı.

Üskül, CHP’li Ersin ile aralarında yaşanan tartışmayı şöyle anlattı: “Ahmet Ersin cezaevinde tutuklu iki mahkumun hasta olduğunu ve bunları ziyaret etmek istediğini bildirdi. Bunun için de komisyondan izin istedi. Ben de ilgili anayasa maddesini hatırlatarak, Adalet Bakanlığı’nın bu konuda değişiklik yaparak bu tür ziyaretlere izin verdiğini söyledim. Ama, Ahmet Ersin ısrarla komisyonun izin vermesini isteyerek, tartışmaya başladı. Sözümü kesti. Beni konuşturmadı. Ben oylamaya geçerken elini kolunu şiddetle sağa sola vurmaya başladı. O sırada su bardağına çarpmasıyla Akın Birdal üzerine döküldü. Ahmet Ersin bu tavrını sık sık uyguluyor. Medyada yer almak istiyorsa bunu başka türlü de yapabilir.”

Üskül, Ersin hakkında TBMM İçtüzüğü’nün 45. Maddesi gereğince kendisini Meclis Başkan’lığına şikayet edeceğini açıkladı. CHP’li üyelerin sık sık aynı tavrı sergilediklerini anlatan Üskül, komisyon çalışmalarına müdahale ettiklerini söyledi. Amaçlarının herhangi bir sonuç almak olmadığını öne süren Üskül, “Niyetleri gündemde olmak. Medyada yer almak.” dedi.

CHP’li Ersin ise Üskül’ün toplantılarda kendilerine yeterince söz vermediğini, sürekli müdahale ettiğini ileri sürdü. Ersin, Silivri’de insan hakları ihlallerinin yaşandığını ileri sürürken, söz konusu yerde araştırma yapılmasını istediklerini söyledi.