Ergenekon’da savcılara da inceleme!

Adalet Bakanlığı, Ergenekon davasına bakan hakim ve savcılara inceleme başlattı.

Ergenekon ana davasında yargılanan ve ikinci Ergenekon davasının gizli tanığı ‘Anadolu’ olduğunu açıklayan Doç. Dr. Ümit Sayın, adelet başmüfettişlerine verdiği ifadede davanın görüldüğü İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün hakkında yapılan suç duyurusu dilekçesinin kendisine ait olmadığını söyledi.

Dün sabah saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Beşiktaş’taki adliye binasına gelerek Adalet Başmüfettişleri Halit Kıvrıl ile İbrahim Tufan Ataman’a ifade veren Ümit Sayın, “04 Ocak 2010 tarihli iki sayfadan oluşan dilekçeleri ben yazmadım. Altındaki imzalar bana ait değildir. Dilekçelerin içeriği doğru değildir. Bu iddiaları kabul etmiyorum” dedi.

DİLEKÇENİN YAZILDIĞI TARİHTE CEZAEVİNDEYDİM

22 Şubat 2008’de Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp, 25 Şubat 2008’de tutuklandığını belirten Ümit Sayın ifadesinde şunları söyledi:

“29 Ocak 2010’da tahliye sebeplerim kabul edilerek, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldım. Bu tarihten önce yani söz konusu şikayet dilekçesinin yazıldığı 04 Ocak 2010’da Silivri 5 No’lu Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olarak bulunuyordum. İddia olunan dilekçeleri cezaevinde veya dışarıda yazmadım ve yazdırmadım. İncelediğim dilekçenin bilgisayar ortamında ve yazıcıdan çıktı alınarak yazılmış olduğunu gördüm. Halbuki benim bulunduğum cezaevi ortamında bilgisayar ve yazıcı kullanma imkanım yoktu. Bu hususta kimseden talebim olmadı.”

HSYK’ya gönderilen şikayet dilekçesinin bulunduğu zarfın sol üst köşesinde ‘Ümit Sayın’ ibaresinin yazıldığını belirten Ümit Sayın, “Nüfustaki tam ismim Habip Ümit Sayın’dır. Bunu tam olarak kullanırım” dedi.

ŞENGÜN’ÜN HAKKANİYETLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Dilekçenin gönderildiği zarfın da Ankara’dan postaya verildiğinin görüldüğünü ifade eden Ümit Sayın, “Tutuklu bulunduğum sırada hiç Ankara’ya gitmedim. İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün’e yaptığı görevden dolayı hiçbir kızgınlığım yoktur. Hatta kendisinin adil ve hakkaniyete uygun davrandığını düşünüyorum. Bu nedenle kendisini çok sevmekteyim” diye konuştu.

Ümit Sayın, tahliye edildiği 29 Ocak 2010’dan önce 04 Ocak 2010’da mahkeme başkanı Köksal Şengün’e ilşikin iddiaları içeren dilekçenin ilgili mercilere Köksal Şengün’le arasını bozmak ve Şengün’ü kendi aleyhinde yönlendirimek amacıyla başkaları tarafından gönderilmiş olabileceğini iddia etti.

Öte yandan bugünkü Ergenekon davasına katılan İşçi Partili şüphelilerinin avukatı habercilerin sorularını yanıtladı. Avukat Osman Aydın Şahin, kendilerinin Mahkeme Başkanı adına bir şikayetleri olmadığını söyledi.

200’YE YAKIN İDDİA

Ergenekon hakimlerine bugüne kadar 200’ye yakın iddia ortaya atıldı ancak bunlardan hiçbiri hakkında bugüne kadar soruşturma açılmadı.