ERGİAD üyelerine ‘Pozitif Yaşam’ semineri

Erzurum Girişimci İşadamları Derneği (ERGİAD) Akademi Birimi'nin davetlisi olarak Erzurum'a gelen yaşam koçu İsmail Karasu, iş adamlarına 'Pozitif Yaşam Becerileri' konulu konferans verdi.

Erzurum Girişimci İşadamları Derneği (ERGİAD) Akademi Birimi’nin davetlisi olarak Erzurum’a gelen yaşam koçu İsmail Karasu, iş adamlarına ‘Pozitif Yaşam Becerileri’ konulu konferans verdi.

ERGİAD Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen konferansta İsmail Karasu, dernek üyesi iş adamlarına kaliteli, güzel yaşam ile halkla ilişkilerin önemini anlattı. Müşteri ilişkileri ve hizmet kalitesinin önemine değinen Karasu, “Ekmek, eskiden aslanın ağzında idi şimdi ise midesine inmiş durumda. Kendisini çağa uyduramayan, teknolojik anlamda kendisini yenilemeyen ayakta duramayacaktır.” dedi.

Halka ilişkilerin temel kuralının ‘gülümseme’ olduğunu söyleyen yaşam koçu Karasu, “İçinizden gülümsemek gelmez ise dahi gülümseyin. İş dünyası için ‘müşteri varsa her şey vardır, müşteri yoksa hiç bir şey yoktur’. İşe başladığınızda üç şeye önem verin; birincisi gülümseyin, iki rahat olun (rehavete kapılmadan) ve sonuncusu da yaptığınız işten keyif alın. Müşterilere beklentilerinin ötesinde hizmet sunmak kaçınılmaz olmalıdır.” diye konuştu.

Bir şirketin bütün çalışanlarının ve yöneticilerinin bir futbol takımı, bir orkestra gibi uyumlu olması gerektiğine değinen Karasu, “Bir iş yerinde tek patron vardır. O da müşteridir. Tek hedefimiz ‘müşteri beklentilerini aşmak’ olmalı. Başarılı hizmet için ilk izlenim çok önemlidir. Müşterinizi hem satış öncesi hem de satış sonrası için kazanmak istiyorsanız; gülümseyin, onlarla göz teması kurun, fiziksel temas (rahatsız etmeyecek şekilde) ve son olarak ilgi gösterin.” diye ifade etti.

İsmail Karasu, program sonunda konferansın düzenlenmesinde emeği geçen DASİDEF Genel Sekreteri Halim Gökçe’ye, ERGİAD ve DASİDEF yöneticilerine teşekkür etti. ERGİAD Akademi Sorumlusu Murat Hoşgeldioğlu, söz konusu konferansın dernek üyelerinin kişisel gelişimlerine katkı amaçlı olduğunu belirterek, “Bu gibi kişisel gelişim programları devam edecek.” şeklinde konuştu.