Erkan Mumcu; ‘Cumhurbaşkanını halk seçsin’

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu; "Cumhurbaşkanını halk seçsin"

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanlığı sisteminin bugünkü işleyişinin demokrasiye aykırı olduğuna işaret ederek, temsilde adalet ve yönetimde istikrarın sağlanması için cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini istedi
Mumcu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ülkenin statükoya mahkum edildiğine işaret ederek, “Cumhurbaşkanlığı sisteminin bugünkü işleyişi demokrasiye aykırıdır. Sistemi demokratik bir sistem olmaktan çıkarıp, bir bürokratik vesayet sistemi haline getiren en önemli faktör cumhurbaşkanlığı sisteminin çarpık yapısıdır. Türkiye’nin demokratikleşmesi, kaynaklarının verimli kullanılabilmesi, temsilde adalet ve yönetimde istikrarın sağlanabilmesi için atılması gereken en önemli adım cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesidir.” dedi.

CHP ve AK Parti’nin, statükoyu değiştirmek istemediklerini iddia eden Mumcu, ”CHP ve AKP, bu ülkede bozuk düzeni değiştirmekten yana hiç bir şey yapmazlar. Çünkü onlar, bozuk düzenin nimetlerinden besleniyorlar” şeklinde konuştu.

Mumcu, bakanlık yaptığı dönemde YÖK konusunda hazırladığı üniversiteler reformunun gizli kapaklı anlaşmalarla rafa kaldırıldığını öne sürdü. Ufak atışmalarla AK Parti ve CHP’nin milleti kandırdığını öne süren Mumcu, “Siz bir madalyonun iki yüzüsünüz. AKP ve CHP bir madalyonun iki yüzüdür. İkisi de devleti kendi kadrolarıyla yönetme saplantısından öteye, en küçük bir vizyonu, en küçük bir değişim ufku olmayan ve hesaplarında millet olmayan zihniyetin temsilcileridir. Millet, bu tahterevalli oyununa kanmasın” diye konuştu.