Erkan Mumcu; ‘Herkes haddini bilecek’

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, son günlerde tartışma konusu olan jandarmanın fişleme uygulamasına tepki gösterdi.

Jandarmanın yaptığı uygulamayı Atatürk’e ve Cumhuriyete saygısızlık olarak nitelendiren Mumcu, “Birilerinin sözümona Cumhuriyeti korumak adına hakimiyeti milliye prensibini Atatürk’ün en büyük mirasını ayaklar altına almasına hiç süphesiz seyirci kalmacağız. Herkes haddini bilecek. Herkes haddini, hududunu bilmediği bir yerde hukukun üstünlüğünden ve medeni hayattan söz etmek mümkün değil. ” dedi.
Partisinin programı doğrultusunda İzmir’de bulunan Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, İzmir Ticaret Odası Lokali’nde gazetecilerle kahvaltıda buluştu. Türkiye’yi yakından ilgilendiren konularda görüşlerini anlatan Mumcu, jandarmanın “bizden mi? değil mi?” yönündeki fişleme uygulamasına ağır eleştirilerde bulundu. Yapılan uygulamanın kabul edilebilir bir yanının bulunmadığını belirten Erkan Mumcu, “Kabul edilebilir birşey değil. Medeni devletler, medeni toplumlar, silahlı kuvvetlerini, sivillerin yönettiği ve denetlediği toplumlardır. Yani yüzyıllardan bu yana medeniyetin anlamı bu olmuştur. Silah kullanımının siviller tarafından denetlenir olması. Silah kullanma yetkisinin bir hukuka bağlanması ve silah kullanma yetkisinin verilmiş kuvvetlerin sivil mekanizmaların tarafından yönetiliyor ve denetleniyor olması. Medeniyet budur. Bu bugüne kadar böyle gelmiştir.” diye konuştu.

Askerlerin denetlenme işleminin Selçuklu döneminden bu yana böyle olduğuna dikkat çeken Mumcu, bu işlemi Cumhuriyet dönemininde aynı şekilde sürdürdüğünü söyledi. Bu günlerde birilerinin çıkıp Cumhuriyeti koruma adına birilerini fişleme yapmasının anlaşılır bir yanının bulunmadığını kaydeden Anavatan Partisi Genel Başkanı, “Hala silahlı güçlerin sivilleri denetleme anlamında yönetme onlar hakkında fiş tutma eğiliminde olduğu bir ülkede sorunun çok büyük olduğu aşikardır. Batı yüzyıllar oldu. yani ayıptır. Böyle bir şey olur mu? Biz daha Selçuklu’da askerleri sivil idarenin yönetimine almıştık. Osmanlı sivil bir medeniyetti. Cumhuriyet adı üstünde Cumhuriyet. (Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.) Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk’ün en büyük sözü ve temel ilkesi. İstiklal Savaşını niye verdik? İki şey için; istiklali tamiye, hakimiyeti milliye yani tam bağımsızlık, milli egemenlik bunu için verdik. Egemenliği birtakım kurumlara devretmek isteseydik bu savaşı vermemize gerek yoktu. İstiklal savaşı ve Cumhuriyetin iki büyük prensibi budur zaten. ” diye konuştu.

Hiç kimsenin kendi görüşleri ve çıkarları doğrultusunda başkalarını karalayamayacağını ifade eden Mumcu, “Birilerinin sözümona Cumhuriyeti korumak adına hakimiyeti milliye prensibini Atatürk’ün en büyük mirasını ayaklar altına almasına hiç süphesiz seyirci kalmayacağız. Herkes haddini bilecek. Herkes haddini, hududunu bilmediği bir yerde hukukun üstünlüğünden ve medeni hayattan söz etmek mümkün değil. ” şeklinde konuştu.

Diğer yandan 12 Eylül 10980 askeri darbesini gerçekleştirenlerin hala yargılanamadığına dikkat çeken Erkan Mumcu, istediği zulmü asker olarak yapanların beş yıl sonra başka bir makama geçerek görevini hala sürdürebildiğini ve hiç kimsenin hesap soramadığını söyledi. Bazı kişilerin Kürtleri, Alevileri, sağcıları ve solcuları tehdit olarak algıladığını belirten Mumcu, bu tür düşüncelerin ise demokrasi ve özgürlüklerin tam sağlanmasıyla aşılabileceğini kaydetti.