Erkan Mumcu İܒdeki değişimden memnun

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) eski rektörü Kemal Alemdaroğlu ve yeni rektörü Mesut Parlak dönemlerindeki anlayışı kıyaslayarak, “İܒde kültür devrimi yaşanıyor.” dedi.

Bu çok önemli.” diye konuştu. Mumcu, üniversitenin öğrencisi olarak bu durumdan büyük mutluluk duyduğunu açıkladı. Eski rektörle yaşadıkları tartışmalardan dolayı üniversiteye resmî olarak hiç davet edilmediğini anlatan Mumcu, “Fakat öğrenci kulüpleri beni çağırırdı.” ifadelerini kullandı. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Mumcu, Merkez Bankası başkanlığı tartışmalarını değerlendirdi. Yaşananları ‘tam bir beceriksizlik örneği’ olarak niteleyen Anavatan lideri, sözlerine şöyle devam etti: “Belirsizlik ülkeye pahalıya mâl oluyor, bunun bedelini de en fazla fakirler ödüyor. Aylar öncesinden cumhurbaşkanıyla mutabakatın oluşturulması gerekirdi. Eğer hükümet kendi iradesinde direnecekseydi, vekaleten görevlendirmesini yapıp böylece devam edeceğini ilan etmeliydi. Belirsizliği ortadan kaldırmış olması gerekirdi.”

Mumcu, “Bir politikacının yanlışı medyada araması neyin işareti?’’ sorusuna ise şu karşılığı verdi: “Üçüncü mektubu yazmaya başladığının işareti… Politikacılar hakkında üç mektup hikayesi vardır. İktidarını devreden politikacı iktidarı devralan politikacıya bir usul öğretmiş. Üç zarf bırakır. Zarfların bir tanesinde (Muhalefeti kötüle.) diye yazıyor. Bu işe yaramazsa (Etrafını kötüle.). Bu da işe yaramazsa üçüncüsünü açıyorsun. O mektupta da şöyle yazıyor: (Üç zarf da sen hazırla). Şimdi hükümet üçüncü zarfa doğru hızla ilerliyor.”